חדשות

טיפול ב-Domperidone והסיכון לתמותה לבבית והפרעות קצב חדריות (Br J Clin Pharm)

15/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology מדווחים חוקרים כי טיפול ב- Domperidone(מוטיליום) מלווה בסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי והפרעות קצב חדריות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עלו חששות בנוגע לבטיחות הקרדיווסקולארית של Domperidone אך אין נתונים רבים בנושא. כעת הם ביקשו לבחון את הטיפול ב- Domperidone והסיכון למוות לבבי פתאומי והפרעות קצב חדריות במסגרת סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים תצפיתיים.

 

החוקרים ערכו חיפוש מקיף ב-Medline ,PubMed , EMBASE, Scopus ו-CINAHL Plus לזיהוי מחקרים תצפיתיים להערכת הקשר בין Domperidone ובין מוות לבבי פתאומי ו/או הפרעות קצב חדריות. הם העריכו את איכות המחקרים באמצעות כלי ROBINS-I.

 

הסקירה כללה שישה מחקרי מקרה-ביקורת, מחקר חתך אחד ומחקר רטרוספקטיבי אחד, אשר כללו בסך הכול 480,395 משתתפים. על-בסיס מדד ROBINS-I, שלושה מחקרים היו בסיכון בינוני להטיה, ארבעה מחקרים היו בסיכון חמור ומחקר אחד היה בסיכון קריטי להטיה. דירוג GRAD הכולל היה בינוני.

 

כאשר החוקרים בחנו את הנתונים ממחקרים לא-חופפים, טיפול ב- Domperidone לווה בסיכון מוגבר לתוצא משולב של תמותה לבבית פתאומית או הפרעות קצב חדריות, בהשוואה לאי נטילת הטיפול התרופתי (יחס סיכויים של 1.69, רווח בר-סמך 95% של 1.46-1.95). הקשר נותר גם לאחר הגבלת ניתוח הנתונים למחקרים באיכות גבוהה (יחס סיכויים של 1.60, רווח בר-סמך 95% של 1.30-1.97).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת בטיחות הטיפול ב-Domperidone אל מול טיפולים תרופתיים אחרים ובמטופלים צעירים יותר.

 

Br J Clin Pharm, 13 January 2021

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני