חדשות

תוצאות חיוביות לחיבור למכשיר ECMO בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה (JAMA Surg)

13/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Surgery מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גישה מסוימת לחיבור למכשיר ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) בחולים עם COVID-19 הדגים שיעורי הצלחה גבוהים בשני מרכזים בשיקגו.

 

החוקרים אספו באופן רטרוספקטיבי נתונים אודות 40 חולים (גילאי 22-64 שנים, 75% גברים) עם COVID-19 וכשל נשימתי חמור שחוברו למכשיר ECMO דרך אתר גישה יחיד, עם קנולה מהפרוזדור הימני לעורק הריאתי. לגישה זו מספר יתרונות, לדברי החוקרים, כולל זרימה ישירה של עורק הריאה לחמצון ואוורור טוב יותר, ניידות מוקדמת לאחר ניתוק מהמנשם, מיעוט סיבוכים משנית לקנולה ותמיכה בצד הימני של הלב במקרה של הפרעה בתפקוד חדר ימין.

 

מבין 40 החולים, 29 חולים (73%) שוחררו מבית החולים ללא צורך נוסף בתמיכת חמצן. כל החולים נגמלו מתמיכת המנשם ו-80% לא נדרשו עוד למכשיר ECMO עד ה-17 ביולי. שישה מהחולים (17%) הלכו לעולמם. עוד מדווחים החוקרים כי שיעור הסיבוכים היה מינימאלי, ללא אירועים מוחיים איסכמיים, תמיכה יונו טרופית או טרכאוסטום.

 

לאחר הצבת הקנולה, הופסקה ההנשמה, כאשר עשרה חולים נדרשו לאינטובציה חוזרת זמנית לאחר חיבור למכשיר ECMO. החוקרים מדווחים כי נדרש לחולים נדרש בממוצע 4 ימים מהאינטובציה הראשונית עד להתקדמות לחיבור למכשיר ECMO; בממוצע נדרשו 13 ימים מהחיבור למכשיר ECMO ועד לגמילה מהנשמה.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את התוצאות ארוכות הטווח של גישה זו לחיבור למכשיר ECMO.

 

JAMA Surg 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לוובינר המוקלט שבוצע ב-12/4 ביוזמת האיגוד לכירורגיה לב שבה הוצגו נתונים ואנליזות על השימוש ב-ECMO בעולם ובארץ.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני