חדשות

התועלת של טיפול באספירין בלבד במניעת אירועים תרומבוטיים לאחר TAVI (מתוך N Engl J Med)

01/09/2020

 

אספירין לבדו לאחר פרוצדורת TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) הפחית משמעותית אירועי דמם, בהשוואה למשלב אספירין עם קלופידוגרל, ללא עליה באירועים תרומבואמבוליים, כך עולה מתוצאות מחקר POPular TAVI שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים אודות ההשפעה של אספירין כטיפול יחיד, בהשוואה לטיפול נוגד-טסיות כפול על אירועי דמם ואירועים תרומבואמבוליים לאחר TAVI בחולים ללא התוויה לטיפול נוגד-קרישה ארוך טווח.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר, אשר כלל חולים לאחר פרוצדורת TAVI ללא התוויה לטיפול נוגד-קרישה ארוך טווח. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול באספירין בלבד, או למשלב אספירין עם קלופידוגרל, למשך שלושה חודשים. שני תוצאי הסיום העיקריים כללו את כלל אירועי הדמם (כולל דימום מינורי, דימום מג'ורי, דימום מסכן חיים או דימום מגביל) ודימום שאינו על-רקע פרוצדורה לאורך תקופה של 12 חודשים. מרבית אירועי הדמם באתר הניקור לצורך פרוצדורת TAVI סווגו כדימום שאינו על-רקע פרוצדורה.

 

במסגרת המחקר חולקו 331 חולים לטיפול באספירין בלבד ו-334 חולים חולקו לטיפול באספירין עם קלופידוגרל.

 

שיעור אירועי דמם עמד על 15.1% (50 חולים) בקרב מטופלים באספירין בלבד ועל 26.6% (89 חולים) בקבוצת הטיפול באספירין עם קלופידוגרל (יחס סיכון של 0.57, p=0.001). אירועי דמם שאינם על-רקע פרוצדורה תועדו ב-50 חולים (15.1%) ו-83 חולים (24.9%), בהתאמה (יחס סיכון של 0.61, p=0.005).

 

אירועי דמם מג'ורי, מסכן-חיים או מגביל תועדו ב-5.1% מהמטופלים באספירין בלבד, בהשוואה ל-10.8% מאלו בקבוצת הטיפול באספירין עם קלופידוגרל.

 

שני תוצאי סיום משניים כללו אירועים תרומבואמבוליים. שיעורי תוצא משני משולב שכלל תמותה קרדיווסקולארית, דימום שאינו על-רקע פרוצדורה, אירוע מוחי, או אוטם לבבי לאחר שנה אחת, עמדו על 23% באלו שקיבלו טיפול באספירין בלבד, בהשוואה ל-31.1% באלו שקיבלו טיפול משולב באספירין וקלופידוגרל (p<0.001 להעדר נחיתות; יחס סיכון של 0.74; p=0.04 לעדיפות).

 

שיעורי התוצא המשני המשולב השני שכלל תמותה קרדיווסקולארית, אירוע מוחי איסכמי, או אוטם לבבי לאחר שנה אחת עמדו על 9.7% מהחולים בקבוצת הטיפול באספירין בלבד, לעומת 9.9% מאלו בקבוצת הטיפול באספירין עם קלופידוגרל (p=0.004 להעדר נחיתות; יחס סיכון של 0.98; p=0.93 לעדיפות).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים לאחר TAVI בהם אין התוויה לטיפול פומי בנוגדי-קרישה, היארעות דמם ומשלב של דמם או אירוע תרומבואמבולי לאחר שנה אחת היה פחות נפוץ משמעותית עם טיפול באספירין, בהשוואה למשלב אספירין עם קלופידוגרל שניתנו למשך 3 חודשים.

 

N Engl J Med. Published online August 30, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני