חדשות

הערכת הידרדרות מבנית של מסתם הלב חמש שנים לאחר החלפת מסתם וותין בצנתור לעומת בניתוח (J Am Coll Cardiol)

12/01/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי בהשוואה להחלפת מסתם וותין בניתוח, השלמת החלפת המסתם בצנתור עם מסתם SAPIEN XT מדור שני מלווה בשיעורים גבוהים יותר של הידרדרות מבנית של המסתם לאחר חמש שנים, בעוד שהשימוש במסתם SAPIEN 3 מדור-שלישי מלווה בשיעורי הידרדרות מבנית של המסתם שהיו דומים לאלו שתועדו בחולים לאחר החלפת מסתם וותין בניתוח.

 

החלפת מסתם וותין בצנתור הינה גישה מקובלת לטיפול בחולים עם היצרות מסתם וותין, כאשר מחקרים אקראיים העידו על תוצאות דומות לאלו המתקבלות לאחר החלפת מסתם וותין בניתוח, ללא תלות בסיכון הניתוחי. מספר מנגנונים עשויים להשפיע על תוצאות השתלת מסתם ביולוגי תותב בצנתור לאורך הזמן: 1) הידרדרות מבנית של המסתם, המוגדרת כשינויים מורפולוגיים בלתי-הפיכים; 2) הידרדרות הפיכה של המסתם, דוגמת תרומבוזיס או אנדוקרדיטיס במסתם; או 3) הידרדרות לא-מבנית של המסתם, בעיקר דלף סביב המסתם ו-PPM (Prosthetic Patient Mismatch).

 

כישלון מסתם ביולוגי תותב מתרחש כאשר אחת בין שלוש הקטגוריות לעיל מובילה להידרדרות המודינאמית חמורה וקבועה, או כאשר מלווה בתסמינים חדשים, צורך בהתערבות חוזרת לטיפול במסתם או תמותה על-רקע המסתם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע ולהשוות את שיעורי היארעות הידרדרות מבנית של מסתם וותין, על-פי ההגדרות החדשות המבוססות על תפקוד המסתם באקו-לב. הם התמקדו בחולים בסיכון בינוני עם היצרות חמורה של מסתם הוותין, אשר עברו החלפת מסתם בצנתור או בניתוח במחקר PARTNER 2A (Placement of Aortic Transcatheter Valves).

 

החולים שהשתתפו במחקר חולקו באקראי להחלפת מסתם וותין בצנתור עם SAPIEN XT או להחלפת מסתם וותין בניתוח, בעוד שבמאגר SAPIEN 3, החולים חולקו להשתלת מסתם וותין בצנתור עם SAPIEN 3. התוצא העיקרי היה היארעות הידרדרות מבנית של המסתם, כלומר משלב של הידרדרות המודינאמית של המסתם על-רקע הידרדרות מבנית בבדיקת אקו-לב לאורך המעקב ו/או כשל מסתם ביולוגי לאחר חמש שנים.

 

בהשוואה להחלפת מסתם בניתוח, בקרב חולים בהם בוצעה החלפת מסתם וותין בצנתור עם SAPIEN-XT שיעורי היארעות מתוקנים של הידרדרות מבנית של המסתם היו גבוהים יותר לאחר חמש שנים (1.61% לעומת 0.63%, בהתאמה), כמו גם שיעורי כשל מסתם על-רקע הידרדרות מבנית של המסתם (0.58% לעומת 0.12%, בהתאמה) וכשל מסתם מכל-סיבה (0.81% לעומת 0.27%, בהתאמה).

 

שיעורי הידרדרות מבנית של המסתם לאחר חמש שנים (0.68% לעומת 0.60%, בהתאמה, p=0.71), שיעורי כשל מסתם תותב על-רקע הידרדרות מבנית של המסתם (0.29% לעומת 0.14%, p=0.25) ושיעורי כשל מסתם תותב מכל-סיבה (0.60% לעומת 0.32%, בהתאמה, p=0.32) לאחר השתלת SAPIEN 3, לא היו שונים משמעותית מאלו שתועדו בחולים תואמים לאחר החלפת מסתם בניתוח.

 

שיעורי הידרדרות מבנית של המסתם וכשל מסתם על-רקע הידרדרות מבנית של המסתם היו נמוכים יותר משמעותית בחולים לאחר החלפת מסתם בצנתור עם SAPIEN 3 לעומת SAPIEN XT.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בהשוואה להחלפת מסתם וותין בניתוח, החלפת מסתם וותין בצנתור עם מסתם SAPIEN XT מלווה בשיעורים גבוהים יותר של הידרדרות מבנית של המסתם לאחר חמש שנים, אך השימוש במסתם SAPIEN 3 הדגים תוצאות דומות לאלו שתועדו לאחר התערבות ניתוחית.

 

J Am Coll Cardiol. 2020;76(16):1844-1847

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני