חדשות

זריקת חומצה היאלרונית לטיפול במרפק טניס עשוי לסייע בהקלה על כאב ושיפור תפקוד (מתוך כנס ה-AAOS)

17/09/2021

 

מנתונים ממחקר חדש מישראל בראשות דר' גרשון זינגר מבית החולים שערי צדק בירושלים, אשר הוצגו במהלך כנס ה-American Academy of Orthopedic Surgeons, עולה כי זריקת חומצה היאלרונית עשויה לסייע בהקלה על כאב ושיפור התפקוד בחולים עם מרפק טניס כרוני.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי חולים עם מרפק טניס כרוני לקבלת זריקת חומצה היאלרונית או מי מלח. החוקרים אספו נתונים אודות מדדי כאב לפי סולם VAS (Visual Analog Scale), הערכה של המטופלים את ההשפעה של מרפק טניס ומדד QuickDASH לאחר 3, 6 ו-12 חודשים ממתן הזריקה.

 

בקרב חולים שטופלו בזריקת חומצה היאלרונית תועד שיפור משמעותי במדדי כאב לפי סולם VAS, הערכות המטופלים ומדדי QuickDASH.

 

החיסרון העיקרי של המחקר נוגע למשך המעקב אחר החולים בזרוע הביקורת, כאשר שיעור נמוך יותר של חולים בקבוצה זו הגיעו לביקורי המעקב ולאחר 12 חודשים, רק 40% מהחולים נותרו בקבוצה זו. לאור זאת, החוקרים החליטו כי לא ניתן להתבסס על נתונים מקבוצה זו להשוואה, מאחר והדבר היה לא אמין כלל.

 

מהנתונים עולה כי תועד שיפור בכל חולה בפני עצמו. מבין 18 חולים שנכללו במחקר, חולה אחד פרש לפני ההערכה הראשונה ו-17 החולים האחרים נותרו במעקב לאורך כל השנה. בכל 17 החולים עם נתונים זמינים לאורך המעקב תועד שיפור בעקבות הטיפול בזריקות, ללא עדות אף לכישלון אחד.

 

מתוך כנס ה-AAOS

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני