חדשות

חסם עצב היקפי עשוי להקל על כאב לאחר תיקון ארתרוסקופי של מסובבי הכתף (Arthroscopy)

31/12/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthroscopy עולה כי חסמי עצב היקפי עשויים להקל ביעילות על כאב לאחר ניתוח ארתרוסקופי לתיקון מסובבי הכתף ועשויים להוות חלופה להרדמה כללית בלבד.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את היעילות של חסמי עצב היקפי והרדמה כללית כנגד כאב לאחר-ניתוח ולצורך כך השלימו סקירה שיטתית של 14 מחקרים אקראיים ומבוקרים, אשר כללו 851 חולים שעברו ניתוח ארתרוסוקפי לתיקון מסובבי הכתף בין תחילת שנת 2005 עד 16 בפברואר, בשנת 2016. התוצא העיקרי היה מדד NRS (Numeric Rating Scale) או VAS (Visual Analog Scale) לאחר שעה, 24 שעות ו-48 שעות לאחר הניתוח.

 

הסקירה כללה 6 התערבויות שונות לחסימה עצבית: זריקה יחידה לחסימת ISPN (Interscalene Brachial-Plexus Nerve), זריקה יחידה לחסימת SSN (Suprascapular Nerve), מתן רציף לחסימת ISPN, מתן רציף לחסימת SSN, משלב זריקה יחידה לחסימת ISPN עם זריקה יחידה לחסימת SSN משלב זריקה יחידה לחסימת SSN עם חסם עצב אקסילארי.

 

לאחר מטה-אנליזה, החוקרים מצאו כי מתן רציף לחסימת ISPN הוביל לירידה משמעותית במדדי כאב, בהשוואה להרדמה כללית, לאחר שעה אחת מהניתוח; עם זאת, לא תועדו הבדלים במדדי כאב לאחר 24 ו-48 שעות מהניתוח. עוד עולה מהנתונים כי מתן זריקה יחידת לחסימת ISPN עם זריקה לחסימת SSN לוו בירידה משמעותית במדדי כאב לאחר 48 שעות, בהשוואה למתן זריקה יחידה לחסימת ISPN לבד.

 

החוקרים כותבים כי עדין לא ברור איזו גישה לחסימת עצב היקפי היא הטובה ביותר להקלה על כאב לאחר תיקון ארתרוסקופי של מסובבי הכתף.עם זאת, חסמי עצב היקפי הדגימו יעילות גבוהה מאוד במניעת כאב לאחר תיקון ארתרוסקופי ויש מקום לשקול גישה זו כחלופה להרדמה כללית.

 

Arthroscopy 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני