חדשות

חשיבות שיקום גופני בחולי סוכרת מבוגרים המאושפזים בשל החמרת אי-ספיקת לב (Am J Med)

19/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקשישים עם סוכרת המאושפזים בשל החמרת אי-ספיקת לב ישנה תועלת לשיקום גופני. בקרב קשישים עם תפקוד גופני ירוד תועד שיפור דומה באלו עם סוכרת ואלו ללא סוכרת, אך בחולים שבריריים התועלת של ההתערבות הייתה קטנה יותר בחולי סוכרת.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הדגימו תגובה מופחתת לאימון גופני בקרב חולים עם אי-ספיקת לב וסוכרת מסוג 2. במסגרת מחקר REHAB-HF (Rehabilitation Therapy in Older Acute Heart Failure Patients) הם בחנו את האינטראקציה של אבחנה של סוכרת ובין תוצאות תכנית שיקום גופני חדשה, בהשוואה לטיפול סטנדרטי.

 

ההשפעה של ההתערבות על מדדי תפקוד גופני לפי SPPB (Short Physical Performance Battery), אשר הוגדר כתוצא העיקרי של המחקר. עוד נבחנו תוצאות מרחק הליכה בשש דקות, מצב שברירי לפי קריטריוני Modified Frailty Criteria ומדדי איכות חיים בקרב משתתפים עם סוכרת, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. החוקרים בחנו גם את התוצאות הקליניות לאחר שישה חודשים.

 

מבין 349 חולים שלקחו חלק במחקר REHAB-HF, 183 (53%) היו חולי סוכרת.

 

בקרב משתתפים עם סוכרת תועד תפקוד גופני גרוע יותר בתחילת המחקר, כפי שנקבע לפי מדד SPPB ומרחק הליכה בשש דקות, אך מדדי שבריריות ואיכות חיים היו דומים באלו עם סוכרת ואלו ללא סוכרת.

 

מהנתונים עולה כי ללא תלות באבחנה של סוכרת, תכנית השיקום הגופני לוותה בשיפור עקבי במדדי SPPB לאחר שלושה חודשים, כמו גם במרחק הליכה בשש דקות, אך בקרב משתתפים עם סוכרת תועד שיפור קטן יותר משמעותית בשבריריות ונטייה לשיפור קטן יותר באיכות החיים. לא תועדה אינטראקציה משמעותית לפי נוכחות/העדר סוכרת בתוצאים הקליניים לאחר שישה חודשים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולי סוכרת תפקוד גופני התחלתי גרוע יותר, אך שיפור דומה לחולים ללא-סוכרת בעקבות שיקום גופני. עם זאת, בחולים שבריריים, התועלת של תכנית שיקום גופני הייתה קטנה יותר באלו עם סוכרת.

 

Am J Med. Sep 10, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני