חדשות

בחולי סוכרת צעירים תועדה העליה הגדולה ביותר בסיכון לקטרקט (Eye)

13/02/2018

 

בחולים עם סוכרת סיכון גבוה כפליים להתפתחות קטרקט, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. סיכון זה אף גבוה יותר בקרב חולי סוכרת צעירים יותר, כך טוענים חוקרים מבריטניה במאמר חדש שפורסם בכתב העת Eye.

 

להערכת הקשר בין סוכרת ובין הסיכון לקטרקט, החוקרים בחנו את נתוני מאגר CPRD (Clinical Practice Research Datalink), הכוללים מידע אודות כעשרה מיליון מטופלים. הסקירה שלהם לקחה בחשבון גורמים ערפלניים אפשריים.

 

המחקר כלל מטופלים בגילאי 40 שנים ומעלה, אשר סווגו כחולי סוכרת במידה וקיבלו לפחות שני מרשמים לטיפול בסוכרת החל משישה חודשים לפני אבחנת סוכרת ועד שנה אחת לאחר האבחנה. לחולים אלו הם התאימו משתתפים ללא-סוכרת לפי גיל, מין, רופא כללי והתחלת מעקב. החוקרים כללו רק חולים עם נתוני היסטוריה רפואית זמינים במשך לפחות שלוש שנים טרם תחילת המעקב.

 

החוקרים זיהו 56,510 חולים עם אבחנה ראשונה של סוכרת ומספר דומה של ביקורות ללא-סוכרת. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 60.1 שנים.

 

בסיכומו של דבר, שיעורי ההיארעות של אבחנת קטרקט וניתוחי קטרקט עמדו על 20.4 ל-1,000 שנות-אדם בקרב אלו עם סוכרת, לעומת 10.8 מקרים ל-1,000 שנות-אדם באלו ללא-סוכרת. שיעורי ההיארעות עלו עם הגיל והשיעורים הגבוהים ביותר תועדו בחולים בגילאי 80 שנים ומעלה.

 

שיעורי ההיארעות של אבחנת קטרקט בחולי סוכרת עם אבחנה של בצקת מקולארית היו גבוהים יותר משמעותית, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית ועמדו על 59 מקרים ל-1,000 שנות-אדם.

 

שיעורי ההיארעות של אבחנת קטרקט בחולי סוכרת עם רטינופתיה היו מעט גבוהים יותר, בהשוואה לכלל אוכלוסיית הסוכרתיים.

 

החוקרים חישבו את יחס שיעורי ההיארעות של קטרקט בין חולי סוכרת ואלו ללא-סוכרת ומצאו כי עמד על 1.9 בכללותו. היחס הגבוה ביותר תועד בחולים בגילאי 45-54 שנים עם יחס שיעורי היארעות של 4.6 באלו בגילאי 45-49 שנים ושל 5.8 באלו בגילאי 50-54 שנים. יחס שיעורי ההיארעות הנמוך ביותר תועד באלו בגילאי 90 ומעלה (1.6).

 

בניתוח מקרה-ביקורת השוו החוקרים בין 5,800 חולי קטרקט ובין 21,432 ביקורות, בגיל ממוצע של 72.1 שנים. הם מצאו כי משך הסוכרת נקשר בקשר מובהק עם הסיכון לקטרקט (יחס סיכויים מתוקן של 2.05 בנוכחות משך סוכרת של 5.0-9.9 שנים לעומת משך סוכרת של פחות משנתיים ושל 5.14 עם משך סוכרת של 10 שנים ומעלה לעומת פחות משנתיים).

 

סיכון מוגבר לקטרקט תועד גם עם חשיפה ארוכת-טווח לסטרואידים (יחס סיכויים של 1.87 עם לפחות 30 מרשמים לטיפול בסטרואידים, לעומת אלו שלא קיבלו כלל טיפול בסטרואידים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי המחקר הגדול הנ"ל מעיד כי שיעורי היארעות קטרקט בחולי סוכרת גבוהים יותר, בהשוואה לאלו ללא-סוכרת, בפרט בגיל צעיר יותר.

 

Eye. Published online February 1, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני