חדשות

ניתוח קטרקט בקרב נהגים קשישים עשוי להפחית סיכון לתאונות דרכים (Age Ageing)

20/10/2018

 

ניתוח קטרקט עשוי להפחית משמעותית את היקף תאונות דרכים הכוללות נהגים קשישים ואת העלויות הכרוכות בתאונות אלו, כך מדווחים חוקרים מאוסטרליה במאמר שפורסם בכתב העת Age & Ageing.

 

מדגם המחקר כלל 2,948 נהגים בגילאי 60 שנים ומעלה במערב אוסטרליה, כולם השלימו ניתוח קטרקט בשתי העיניים והיו מעורבים כנהגים בתאונות דרכים. מרבית המשתתפים במחקר היו בגברים, בגילאי 70 שנים ומעלה, נשואים, כאשר כ-95% מהם סבלו ממחלות כרוניות נוספות.

 

בסך הכול, 1,312 משתתפים היו מעורבים ב-1,347 תאונות בשנה שקדמה לניתוח העיני הראשון, 775 משתתפים היו מעורבים ב-850 תאונות בתקופה שבין הניתוח הראשון והשני, ו-895 משתתפים היו מעורבים ב-916 מקרים כנהגים בשנה שקדמה לניתוח השני.

 

לאחר שלקחו בחשבון גורמי סיכון אחרים, החוקרים זיהו ירידה של 61% בסיכון לתאונות לאחר ניתוח הקטרקט הראשון של חולים אלו וירידה של 23% בסיכון לתאונות לאחר הניתוח השני.

 

מהנתונים עלה כי העלות הכוללת של התאונות, בדולרים אוסטרליים, עמדה על 80.5 מיליון דולרים בשנה שטרם הניתוח הראשון ו-60.4 מיליון דולרים בשנה שלאחר הניתוח העיני השני. צוות החוקרים חישב כי העלות הכוללת של הניתוחים הינה 5.1 מיליון דולרים אוסטרלים ולכן הירידה בהוצאות הרפואיות משנית לניתוחי קטרקט צפויה לעמוד על 14.9 מליון דולרים.

 

החוקרים מציינים כי הסיכון לתאונות דרכים לאחר הניתוח בעין השניה היה גבוה יותר, בהשוואה לסיכון לאחר הניתוח הראשון, אך עדיין נמוך יותר משמעותית, בהשוואה לסיכון לפני הניתוח העיני הראשון. ממצא זה עשוי לנבוע פשוט מהזדקנות האוכלוסיה עם הזמן.

 

החוקרים מאמינים כי לממצאי המחקר עשויות להיות השלכות קליניות על ניתוחי קטרקט באוכלוסיה זו.

 

Age Ageing 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני