חדשות

דיאטה נטולת-גלוטן בחולי צליאק מלווה בסיכון מוגבר למחלת כבד שומני (Aliment Pharmacol Ther)

25/09/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בלמעלה משליש מחולי צליאק שהקפידו על דיאטה נטולת גלוטן תועדה מחלת כבד שומני, שאינה על-רקע צריכת אלכוהול וזו עמדה בבסיס סיכון מוגבר פי שלוש בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

מטרת המחקר הייתה להעריך את שיעורי ההימצאות והסיכון היחסי של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול בחולי צליאק תחת דיאטה נטולת-גלוטן. החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת עם גיוס פרוספקטיבי של חולי צליאק שהקפידו על דיאטה נטולת-גלוטן וביקורות. החולים הותאמו על-פי המאפיינים הדמוגרפיים (גיל ומגדר) וגורמי סיכון מטבוליים (עודף-משקל, השמנת-יתר, כולסטרול כולל וטריגליצרידים).

 

מדגם המחקר כלל 202 חולי צליאק ו-202 ביקורות. שיעורי ההימצאות של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול עמדו על 34.7% בקרב חולי צליאק ועל 21.8% בקבוצת הביקורת (p=0.006). ניתוח סטטיסטי אישר את הסיכון המוגבר למחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול בקבוצת חולי צליאק (יחס סיכויים מתוקן של 2.90, p<0.001). בנוסף, הסיכון היחסי למחלת כבד שומני היה גבוה יותר בחולי צליאק ללא עודף-משקל (יחס סיכויים מתוקן של 5.71, p<0.001).

 

החוקרים כותבים כי ייעוץ תזונתי המותאם אישית למטופלים עשוי לסייע לחולי צליאק עם מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול להשגת צריכה תזונתית הולמת, תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח על-רקע מחלת כבד.

 

Aliment Pharmacol Ther. 2018;48(5):538-546

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני