חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להפחית לחץ תוך-גולגולתי ומשקל גוף בנשים עם יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי (JAMA Neurol)

18/09/2021

 

ניתוח בריאטרי הוביל למדדי לחץ תוך-גולגולתי נמוכים יותר משמעותית ולמשקל נמוך יותר בנשים עם יתר לחץ תוך-גולגולתי אידיופטי, בהשוואה להתערבות בקהילה להפחתת משקל, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

 

החוקרים משערים כי ניתוח בריאטרי עשוי להיות עדיף על התערבות להפחתת משקל בקהילה בהפחתת לחץ תוך-גולגולתי בקרב נשים עם יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי בשל ירידה גדולה יותר במשקל הגוף. הם השלימו מחקר רב-מרכזי להשוואת ניתוח בריאטרי אל מול התערבות בקהילה להפחתת משקל במטרה לקבוע איזו גישה יעילה יותר בהפחתת לחץ תוך-גולגולתי בקרב משתתפות עם יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה לחץ פתיחה בניקור מותני לאחר 12 חודשים.

 

למרות שמחקרים קודמים הראו קשר בין ניתוח בריאטרי ובין ירידה ארוכת-טווח במשקל הגוף, כמו גם הפוגה ביתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי, אין עדויות לכך ממחקרים קליניים אקראיים.

 

במסגרת המחקר הנוכחי בחנו החוקרים את הנתונים ב-66 נשים עם יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי

 ומדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה (גיל ממוצע של 32 שנים) מחמשה בתי חולים בבריטניה. המשתתפות חולקו באקראי ביחס 1:1 להתערבות בקהילה להפחתת משקל (דוגמת שומרי משקל) או ניתוח בריאטרי.

 

לאחר שנה אחת, 64 נשים נותרו במחקר ו-54 נכללו בניתוח הנתונים. בזרוע הניתוח הבריאטרי תועדו מדדי לחץ תוך-גולגולתי נמוכים יותר משמעותית (הבדל ממוצע מתוקן של 6 ס"מ נוזל שדרה), משקל גוף נמוך יותר משמעותית (הבדל ממוצע מתוקן של 21.4 ק"ג) ושיפור משמעותי באיכות החיים (הבדל ממוצע מתוקן של 7.3 נקודות), בהשוואה לזרוע ההתערבות השמרנית. עוד מדווחים החוקרים כי בנשים לאחר ניתוח בריאטרי תועד שיפור משמעותי לאורך 24 חודשים, בהשוואה לזרוע ההתערבות השמרנית.

 

מסקנת החוקרים הייתה כי ניתוח בריאטרי יעיל יותר מהתערבות בקהילה להפחתת משקל בנשים עם יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופטי כאשר מנסים להפחית את הלחץ התוך-גולגולתי, להביא להפוגה במחלה ולשפר את איכות החיים של הנשים.

 

JAMA Neurol 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני