חדשות

שיפור דומה באיכות החיים לאחר ניתוח מעקף קיבה או ניתוח שרוול קיבה (Bariatr Surg Pract Patient Care)

12/11/2021

 

במבוגרים עם השמנה שעברו ניתוח בריאטרי תועד שיפור דומה באיכות החיים, ללא תלות בשאלה אם מדובר היה בניתוח שרוול קיבה או ניתוח מעקף קיבה, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Bariatric Surgical Practice and Patient Care.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל 316 מבוגרים שעברו ניתוח בריאטר בין דצמבר 2018 ועד דצמבר 2019 (79% נשים; גיל חציוני של 36 שנים). המשתתפות סווגו לשלוש קבוצות: אלו עם ביקורת לפני ניתוח (86 נשים), אלו שעברו ניתוח שרוול קיבה (86 נשים), ואלו שעברו ניתוח מעקף קיבה (148 נשים).

 

המשתתפות השלימו את שאלון SF-36 ודיווחו על הבריאות הגופנית והנפשית שלהן וכן השלימו הערכה של ההשפעה של השמנה על תפקוד פסיכו-סוציאלי בעזרת מדד Obesity-Related Problems Scale. שני השאלונים הושלמו במהלך ביקורי המעקב לאחר כ-3 חודשים, 6 חודשם ושנה מהניתוח.

 

מהנתונים עולה כי לא היו הבדלים משמעותיים בהיקף הירידה במשקל או בתוצאות מדד SF-36 בין שתי ההתערבויות הניתוחיות. בקרב משתתפים בשתי הקבוצות תועד שיפור דומה באיכות החיים, כאשר בגברים תועדה איכות חיים כוללת טובה יותר לאחר ניתוח, בהשוואה לנשים (p = 0.002). איכות החיים הייתה הגבוהה ביותר שישה חודשים לאחר ניתוח, בטרם ירדה מעט לאחר 12 חודשים.

 

ירידה זו באיכות החיים עשויה לנבוע מהאטה בירידה במשקל לאחר ששת החודשים הראשונים וירידה במוטיבציה עקב המגבלות הקפדניות של הטיפול לאחר הניתוח. מגבלות אלו כוללות דיאטה קפדנית ותוספים תזונתיים עליהם המטופלים נדרשים להקפיד.

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי באלו מתחת לגיל 50 שנים דווח על תפקוד גופני טוב יותר, פחות מגבלות גופניות ורמות כאב נמוכות יותר לאחר הניתוח, בהשוואה למבוגרים בגילאי 50 שנים ומעלה. בחולים עם מדד מסת גוף גבוה יותר תועד משך אשפוז ארוך יותר ומדדים נמוכים בהערכת תפקוד גופני, מגבלות גופניות, מגבלות נפשיות, אנרגיה, תפקוד חברתי, כאב ואיכות חיים.

 

מאחר ולעליה בגיל ובמדד מסת הגוף השפעה שלילית על התוצאות הגופניות, החוקרים קוראים כי יש להימנע מגישה אחידה לטיפול בכלל החולים עם מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה. באוכלוסיה זו, ייתכן כי יש תועלת גדולה יותר לנסות להגביר את היקף הפעילות הגופנית ולהפחית את מדדי מסת גוף, לפני הפניית המטופל לניתוח.

 

Bariatr Surg Pract Patient Care 2021.

 

לידיעה ב-Healio

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני