חדשות

הערכת גורמי סיכון לדמם תת-עכבישי אקוטי לאחר ניתוח עמוד-שדרה (World Neurosurg)

02/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת World Neurosurgery מדווחים חוקרים מסין על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ישנם מספר גורמים העשויים לנבא סיכון מוגבר לדימום תת-עכבישי אקוטי בחולים לאחר ניתוח עמוד-שדרה, כולל דלף נוזל שדרה מהיר עקב קרע של השק הדוראלי, ניקוז מהיר של נוזל שדרה לאחר ניתוח ויתר לחץ דם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דימום תת-עכבישי הינו סיבוך נדיר משנית לדלף נוזל שדרה במהלך ניתוח עמוד-שדרה, אך הגורם הספציפי לדימום עדיין אינו מובן היטב. כעת הם בחנו מרקים של דימום תת-עכבישי חד לאחר ניתוח עמוד-שדרה במטרה לזהות גורמי סיכון אפשריים לדימום.

 

מדגם המחקר כלל 441 חולים עם דלף נוזל שדרה שעברו ניתוח עמוד-שדרה בין השנים 2011 עד 2020 , כולל 23 חולים עם אבחנה של דימום תת-עכבישי ו-418 חולים ללא עדות לדימום תת-עכבישי. מהנתונים עולה כי שיעורי היארעות דלף נוזל שדרה במהלך ניתוח עמוד-שדרה עמדו על 3.04% ושיעורי היארעות דימום תת-עכבישי במהלך ניתוח עמדו על 0.16%.

 

בקבוצת החולים עם דימום תת-עכבישי, ב-17 חולים (73.9%) היה ידוע על יתר לחץ דם טרם הניתוח, ב-3 חולים (13%) היה ידוע על סוכרת. היקף דלף נוזל שדרה תוך-ניתוחי עמד על 118.4 מ"ל וקצב ניקוז הנוזל לאחר-ניתוח עמד על 15.4 מ"ל/שעה.

 

בהשוואה לחולים עם דימום תת-עכבישי, בזרוע הביקורת דווח על יתר לחץ דם ב-123 חולים (29.4%) וב-40 חולים (9.6%) היה ידוע על סוכרת. נפח דלף נוזל שדרה מהלך הניתוח עמד על 76.3 מ"ל וקצב הניקוז לאחר-ניתוח עמד על 9.7 מ"ל/שעה.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי יתר לחץ דם, דלף נוזל שדרה תוך-ניתוחי ומהירות ניקוז רציף של נוזל שדרה עשויים כולם להשפיע על הסיכון לדימום תת-עכבישי לאחר ניתוח עמוד-שדרה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שלושה גורמי סיכון אפשריים להתפתחות דימום תת-עכבישי בחולים לאחר ניתוח עמוד-שדרה, כולל יתר לחץ דם, קרע שק דוראלי וניקוז מהיר של נוזל שדרה לאחר הניתוח.

 

World Neurosurg, Dec 29, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני