חדשות

ניתוח זעיר פולשני לסרטן צוואר הרחם מלווה בסיכון גבוה כפליים לתמותה (Am J Obstet Gynecol)

12/07/2019

 

חוקרים מקנדה מדווחים במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ניתוח זעיר פולשני בנשים עם סרטן צוואר הרחם מלווה בסיכון גבוה כפליים לתמותה.  ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם דיווחים בשנה שעברה שעלו משני מחקרים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם קיים קשר בין הגישה הניתוחית ובין תוצאות הטיפול בנשים עם סרטן צוואר הרחם, תוך השוואת ניתוח זעיר פולשני אל מול ניתוח פתוח לכריתה רדיקאלית של הרחם.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל נשים עם סרטן צוואר הרחם לאחר כריתה רדיקאלית של הרחם ע"י גניקולוג-אונקולוג בין 2006-2017 באונטריו, קנדה. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין הגישה הניתוחית ובין התמותה מכל-סיבה וההישנות, תוך התייחסות לניסיון של המנתח.

 

החוקרים זיהו 958 נשים (גיל ממוצע של 45.9 שנים), כולל 475 שטופלו בניתוח פתוח ו-483 בגישה לפרוסקופית וחציון משך מעקב של 6 שנים. מבין הניתוחים הזעיר-פולשניים, 89.6% בוצעו בגישה לפרוסקופית ו-10.4% בסיוע רובוטי.

 

שיעורי ההיארעות המצטברים לאורך חמש שנים של תמותה מכל-סיבה (12.5% עם ניתוח זעיר פולשני ו-5.4% עם ניתוח פתוח), תמותה עקב סרטן צוואר הרחם (9.3% לעומת 3.3%) והישנות הממאירות (16.2% לעומת 8.4%) היו גבוהים יותר משמעותית בנשים לאחר ניתוח זעיר פולשני עם מחלה בשלב IB, אך לא בכלל המדגם. לאחר תקנון לגורמים הקשורים במטופלות ובנפח הניתוחים של המנתח, החוקרים מצאו כי ניתוח זעיר פולשני לווה בסיכון מוגבר לתמותה (יחס סיכון של 2.20) והישנות ממאירות (יחס סיכון של 1.97), בהשוואה לניתוח פתוח בנשים עם מחלה בשלב IB (534 מקרים), אך לא במקרים של מחלה בשלב IA.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח זעיר פולשני לטיפול בסרטן צוואר הרחם מלווה בסיכון מוגבר לתמותה והישנות בנשים עם מחלה בשלב IB, גם לאחר תקנון לניסיון המנתח והם ממליצים על ניתוח כריתת רחם בגישה פתוחה במקרים אלו.

 

Am J Obstet Gynecol. Published online July 6, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני