הרצאות מצגות

חדושים בניהול היפרליפידמיה : ניאצין עם Laropiprant, הרצאתו של פרופ' דרור חרץ מכנס החורף של האגודה הישראלית לאנדוקרינולוגיה

17/01/2010

אנו שמחים להביא לפניכם סיכום קצר וקישור להרצאתו של פרופ' דרור חרץ, יו"ר החברה לטרשת עורקים מכנס החורף האחרון של האגודה הישראלית לאנדוקרינולוגיה (הכניסה לצוות רפואי בלבד).

 

בהרצאה זו מדגיש פרופ' חרץ את התפקיד החשוב שיש ל-HDL-C ולטריגליצרידים בניהול מלא ונכון של דיסליפדמיה.

חרץ מסביר שלמרות ההצלחה העצומה של הסטטינים להפחית רמות LDL-C ולהפחית גם תחלואה ותמותה עדיין אי אפשר לטעון שהטיפול עוצר או גורם לנסיגה בטרשת עורקים אלא מאט בלבד.

יותר מכך, מציין חרץ, מטופלים רבים מגיעים עם אירוע לטיפול נמרץ לב עם רמות LDL-C תקינות שלכאורה לא מחייבות טיפול בסטטינים, או על אף טיפול בסטטינים.

 

הבעייה שהייתה לאורך השנים עם ניאצין הידוע ביכולתו להעלות HDL-C הייתה ההיענות המאוד נמוכה לטיפול עקב תופעת ה-FLUSHING .

 

התכשיר החדש שעומד להכנס לשוק, ה-Tredaptive , שהוא למעשה ניאצין משולב עם  Laropiprant מצליח באמצעות קשירה לרצפטור הגורם ל-FLUSHING לנטרל את תופעת הלוואי מחד, ומאידך לשמר את ההשפעה על העלאת ה-HDL-C והטריגליצרידים.

 

כעת ממתינה הקהילה הרפואית לתוצאות מחקר ה- HPS 2 THRIVE,  מחקר ענק של כ 25,000 משתתפים אשר יציג נקודות קצה קליניות של תמותה ותחלואה במטופלים עם רמות LDL-C נמוכות אשר יטופלו ב- Tredaptiveבנוסף לסטטינים, או בהוספת איזטרול להורדה נוספת של LDL-C .. ה-FDA ממתין לתוצאות מחקר זה לצורך אישור התרופה, אך באירופה וגם בישראל התרופה אושרה כבר או נמצאת בשלבים מתקדמים וניתן יהיה להשתמש בה בקרוב.

 

להרצאה המלאה – נא להקליק כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני