חדשות

הסיכון ארוך הטווח בערכי non-HDL גבוהים והפחתתו על ידי טיפול תרופתי (LANCET)

27/12/2019

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

התחלת טיפול בתרופות להורדת כולסטרול עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם עשרות שנים לאחר מכן. כך על פי מחקר אורכי אשר פורסם ב LANCET בדצמבר 2019.

במחקר נעשה שימוש בנתונים מ 19 מדינות באירופה, אוסטרליה ואמריקה הצפונית. אנשים ללא מחלה קרדיווסקולרית בבסיס הוכללו. התוצא הראשוני הוגדר כמחלה קרדיווסקולרית טרשתית, והוא נמדד על ידי הופעת אירוע קורונרי או שבץ איסכמי. הקשר ל NON-HDL נמדד בהתאמה לגיל, מין, וגורמי סיכון קרדיווסקולרים. החוקרים בנו כלי אשר בדק את הסיכון ללקות במחלה קרדיווסקולרית עד גיל 75, כתלות בגיל, מין וגורמי הסיכון, ולאחר טיפול בתרופות להורדת כולסטרול עם הפחתת non-HDL ב 50%.

על פי החוקרים, הכלי המוצע כאן בודק את הסיכון הקרדיווסקולרי הקשור בערכי Non-HDL לטווח רחוק, בעוד שהכלים הקיימים היום מבוססים בעיקר על סיכון קרדיווסקולרי ל 10 שנים, ואינם מעריכים נכונה את הסיכון ארוך הטווח.

תוצאות: במחקר הוכללו 398,846 מטופלים מ 38 מחקרים, ללא CVD. בוצע מעקב ממוצע של 13.5 שנים ומקסימלי של 43.6 שנים. במהלך המחקר אירעו 54,542 אירועים קרדיווסקולרים אשר היוו נקודת סיום של המחקר. היו יותר אירועים קרדיווסקולרים בתוך 30 שנה בקבוצות עם non-HDL גבוה יותר בגברים ובנשים (7.7% בקבוצה של non HDL<2.6mmol/L לעומת 33.7% בקבוצה של nonHDL>5.7mmol/L בנשים ו 12.8% לעומת 43.6% בגברים, p<0.0001). גם לאחר התאמה רבת משתנים נצפתה עליה בשכיחות מחלה קרדיווסקולרית עם ערכי non HDL גבוהים יותר בגברים ובנשים.

הפחתה של 50% ב non HDL היתה קשורה בירידה בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי עד גיל 75, והירידה בסיכון היתה גדולה יותר ככל שההפחתה נעשתה מוקדם יותר.

מסקנת החוקרים היתה כי רמת non-HDL בדם קשורה קשר ישיר בסיכון ארוך טווח למחלות קרדיווסקולריות. הכלי המוצע במחקר זה מאפשר את חישוב הסיכון לטווח ארוך ואת הירידה הפוטנציאלית בסיכון עם טיפול להפחתת ליפידים. כלי זה הוא בר שימוש בשיח שבין רופא ומטופל אודות מניעה ראשונית של מחלות קרדיווסקולריות.

Application of non-HDL cholesterol for population-based cardiovascular risk stratification: results from the Multinational Cardiovascular Risk Consortium. The LANCET, December 14, 2019.

 

לידיעה במדפייג'

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני