חדשות

Inclisiran מביא לירידה משמעותית ברמות LDL בחולים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית (NEJM)

25/03/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

שלושה מחקרים בשלב 3 לבחינת inclisiran , טיפול siRNA חדש (small-interfering RN) שפורסמו לאחרונה מציעים כי רמות הכולסטרול LDL יורדות בכ-50% בממוצע עם השימוש בתרופה, הניתנת באמצעות זריקה תת עורית רק פעמיים בשנה. המחקרים (ORION-9, ORION-10 ו-ORION-11) פורסמו בגליון של New England Journal of Medicine  במרץ.

במחקר הראשון, ORION-9, נושאי המחקר היו מטופלים עם -היפרכולסטרולמיה משפחתית (,FH) בעוד שבשני המחקרים האחרים (ORION-10 ו-11) המטופלים היו בסיכון או שסבלו ממחלת לב וטרשת עורקים..

מחקר ה-ORION-9 , הוא מחקר אקראי שכלל 482 חולים הטרוזיגוטיים עם FH שקיבלו זריקות תת עוריות של inclisiran במינון של 300 מ"ג, או פלצבו, ב-4 נקודות זמן שונות - ביום 1, ה-90, ה-270 ו-450 למחקר.

רמות ה-LDL הממוצעות בתחילת המחקר עמדו על 152 מ"ג לדצילטר. 90% מהמטופלים נטלו סטטינים, מהם 75% היו סטטינים בעוצמה גבוהה, ולמעלה מ-50% נטלו גם ezetimibe.

ממצאי המחקר הראו כי ביום ה-510 לו, השינוי הממוצע בירידה ברמות ה-LDL מתחילת המחקר עמד על כמעט 40% בקבוצה שנטלה inclisiran , לעומת רק 8.2% בקבוצה שנטלה פלצבו. הירידות ברמות ה-LDL היו משמעותיות בכל הגנוטיפים של FH שנבחנו. החוקרים מציינים עוד כי הטיפול ב-inclisiran נקשר עם רמות נמוכות יותר של כולסטרול כללי, כולסטרול שאיננו HDL, ליפופרוטאין (a), אפלוליפופרוטאין B , וכן גם ברמות הטריגליצרידים, כמו גם עם רמות גבוהות יותר של HDL.

הטיפול, ש"מכבה" את גן ה-PCSK9 הביא לירידה ברמות ה-PCSK9 של למעלה מ-60%, בהשוואה לעליה של 17.7% בקבוצת הפלצבו. החוקרים מדווחים על תופעות לוואי ב-76.8% מנוטלי הטיפול הפעיל לעומת 71.7% בקבוצת הפלצבו- תופעות לוואי שהיו מתונות ב-94.6% ו-91.9% מהמטופלים, בהתאמה.

החוקרים מציינים כי תופעה של תגובה עורית באזור ההזרקה הייתה גבוהה יותר במטופלים שקיבלו טיפול פעיל לעומת מקבלי הפלצבו (17% לעומת 1.7%) אך כי בתשעים אחוזים מהמקרים מדובר היה בתופעות מתונות ולא חמורות או מתמשכות.  תופעות לוואי חמורות דווחו ב7.5% מהמטופלים שקיבלו זריקת inclisiran לעומת 13.8% ממקבלי הפלצבו. נראה כי אירועים חמורים (בהגדרה מעבדתית) היו דומים בין שתי הקבוצות.

החוקרים הבחינו כי בקבוצת הטיפול, הירידה המשמעותית ברמות הליפופרוטאין a נראתה גם עם נוגדני ה-PCSK9 , אך לא נצפתה בתרופות להורדת כולסטרול אחרות כמו סטטינים. מאחר שרמות הליפופרוטאין a גבוהות הן גורם סיכון עצמאי למחלת לב וכלי דם כלילית, להשפעה הזו עשויה להיות תועלת נוספת שטמונה בטיפול ב- inclisiran . הם מציינים כי inclisiran  פועל בעיקר בכבד, מקום היצירה העיקרי של PCSK9, וכי הירידה ברמות ה-LDL במקבלי זריקת inclisiran דומה לזו המושגת עם נוגדני PCSK9  בחולים עם FH הטרוזיגוטית.

.לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני