חדשות

חוקרים מבריטניה בוחנים את התועלת של איבופרופן בטיפול ב-COVID-19 (מתוך הודעת ה-BBC)

05/06/2020

 

חוקרים מלונדון החלו במחקר קליני במטרה לבחון אם השימוש באיבופרופן עשוי לסייע בשיפור התוצאות בחולים המאושפזים בשל זיהום בנגיף קורונה, כך על-פי דיווח חדש מטעם ה-BBC.

 

במחקר מתכננים החוקרים להשתמש באיבופרופן נוזלי ולא בטבליות המוכרות המצויות בחנויות. הם סבורים כי משכך הכאבים נוגד הדלקת עשוי לסייע בטיפול בבעיות נשימה על-רקע COVID-19 ומקווים כי התרופה תמנע את הצורך בחיבור חולים מאושפזים למכונות הנשמה. החוקרים מסבירים כי נדרש מחקר קליני במטרה לבחון אם העדויות תואמות לציפיות.

 

כחלק מהמחקר, המכונה בקצרה LIBERATE, מחצית מהחולים יטופלו באיבופרופן בנוסף לטיפול הסטנדרטי כנגד COVID-19. המטרה היא לבחון כיצד שלושה מינונים שונים של התרופה ישפיעו על התקדמות המחלה, כולל כשל ריאתי ומשך זמן עד להנשמה מלאכותית, בחולים עם עדות לנגיף הקורונה. עוד יבחנו החוקרים את משך האשפוז ביחידת טיפול נמרץ, משך השהות בבית החולים וההישרדות הכוללת עקב COVID-19.

 

המחקר החל בשבוע שעבר, על-פי הנתונים שפורסמו ב-ClinicalTrials.gov. חולים עם רגישות לאיבופרופן, היסטוריה של דימום ממערכת העיכול ומחלות כבד, כליות ולב, אינם נכללים במחקר.

 

במהלך חודש מרץ הביעו מספר מומחים חשש מפני נזק אפשרי עקב טיפול באיבופרופן בחולים עם צורה קלה של COVID-19. שר הבריאות הצרפתי טען כי איבופרופן ותכשירים אחרים ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים עלולים להחמיר את מהלך הזיהום. ההמלצה הייתה לבחור בפראצטמול במקום זאת.

 

עם זאת, ה-CDC וה-FDA, כמו גם ארגוני בריאות בינלאומיים אחרים, קבעו כי איבופרופן בטוח לשימוש כנגד תסמיני נגיף הקורונה. אעפ"י כן, חלק מארגוני הבריאות ממליצים על נטילת פראצטמול תחילה מאחר וטיפול זה כרוך בפחות תופעות לוואי במרבית המטופלים.

 

מה-CDC נמסר כי לאחר בחינת העדויות בספרות הרפואית ודיונים עם מומחים בתחום, בשלב זה אין עדות משכנעת לכך שאיבופרופן ותכשירים אחרים ממשפחה זו עלולים להביא להחמרת מהלך זיהום ב-COVID-19.

 

מתוך הודעת ה-BBC

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני