חדשות

הבדלים בין חומצות שומן אומגה-שלוש בהשפעה על תהליכים דלקתיים (Atherosclerosis)

18/12/2020

 

שתי חומצות שומן אומגה-שלוש ותוספי שמן דגים הבולטים הם EPA (Eicospentaenoic Acid) ו-DHA (Docosahexaenoic Acid), כאשר לשתי החומצות הללו השפעות שונות על סמני דלקת, כך עולה מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת Atherosclerosis.

 

ההשפעות הבלתי-תלויות של EPA ו-DHA על תהליכים דלקתיים כרוניים אינם מובנים היטב וכעת ביקשו החוקרים להשוות את השפעות תוספי EPA ו-DHA על תגובה דלקתית והמרתם ל-SPM (Specialized Pro-resolving Mediators), המתווכים שחרור Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α), Interleukin-6 (IL-6) וביומרקרים אחרים.

 

מדגם המחקר כלל 9 גברים ו-12 נשים לאחר-מנופאוזה (גילאי 50-75 שנים) עם דלקת כרונית, אשר קיבלו תוספי EPA ו-DHA במינון 3 גרם ביום למשך 10 שבועות, אשר ניתנו בשני שלבים ובסדר אקראי, עם מרווח של 10 שבועות בין כל שלב.

 

בהשוואה למצב בתחילת המחקר, החוקרים זיהו הבדלים בין EPA ו-DHA בהשפעה על ביטוי ציטוקינים: מתן EPA הפחית רמות TNFA, בעוד שמתן DHA הפחית רמות TNF-α, IL-6, MCP1 ו-IL-10. רמות DHA הפחיתו את ביטוי IL-10 ביחס ל-EPA.

 

בהשוואה לרמות ההתחלתיות, מתן תוספי EPA, אך לא DHA, הביא לירידה ביחסי TNF-α/IL-10 וביחס MCP1/IL-10. מתן EPA ו-DHA גם הביא לשינוי משמעותי ב-SPM חומצות שומן רב-בלתי רוויות ע"י החלפת נגזרות n-6 AA עם הנגזרות המקבילות כולל 18-hydroxy-EPA (פי 5 עם EPA) ועם 17-hydroxy-DHA ו-14-hydroxy-DHA (פי 3 עם DHA). עם זאת, ל-DHA הייתה השפעה רחבה יותר מ-EPA מאחר וגם הביא לעליה בנגזרות EPA.

 

קבוצות שונות של נגזרות חומצות שומן רב-בלתי-רוויות עמדו בבסיס ההבדלים בהשפעות EPA ו-DHA על ביטוי ציטוקינים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על השפעות ייחודיות של EPA ו-DHA על תגובה דלקתית, עם השפעה רחבה יותר של DHA להפחתת ציטוקינים פרו-דלקתיים. ההבדלים בהשפעות חומצות שומן אומגה-שלוש אלו נבעו מקבוצות שונות של נגזרות חומצות שומן רב-בלתי-רוויות.

 

 

Atherosclerosis. Published online December 7, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני