חדשות

בטיחות ויעילות טיפול בפרדניזון למניעת כאב ראש מקבצי (The Lancet Neurology)

03/01/2021

 

מתן טיפול קצר-טווח בפרדניזון פומי מהווה גישת טיפול מונע יעילה בחולים עם כאב ראש מקבצי אפיזודי (Episodic Cluster Headache), כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסם בכתב העת The Lancet Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פרדניזון משמש לעיתים קרובות כטיפול ראשוני קצר-טווח בחולים עם כאב ראש מקבצי אפיזודי, טרם התחלת השפעה של תרופות אחרות לטיפול במקרים אלו, דוגמת Verapamil.  עם זאת, גישה זו לא נבחנה במחקרים אקראיים וכעת הם ביקשו לבחון את הבטיחות והיעילות של טיפול זה.

 

המחקר הרב-מרכזי, אקראי, מבוקר-פלסבו, כלל משתתפים בגילאי 18-65 שנים עם כאב ראש מקבצי אפיזודי, אשר טופלו בעשרה מרכזים ברחבי גרמניה. המשתתפים טופלו בפרדניזון במינון 100 מ"ג למשך 5 ימים, לאחר מכן הופחת המינון ב-20 מ"ג כל שלושה ימים, או שטופלו בפלסבו תואם. כל המשתתפים קיבלו טיפול פומי ב-Verapamil למניעה ארוכת-טווח של כאבי ראש, החל מ-40 מ"ג, שלוש פעמים ביום, עם העלאת המינון ל-120 מ"ג, שלוש פעמים ביום.

 

החוקרים מדווחים כי 57 חולים חולקו לקבוצת הטיפול בפרדניזון ו-59 חולים נכללו בקבוצת הפלסבו, כאשר ניתוח הנתונים כלל 53 חולים בקבוצת ההתערבות ו-56 חולים בקבוצת הפלסבו.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים בפרדניזון תועדו בממוצע 7.1 התקפים במהלך השבוע הראשון, זאת בהשוואה ל-9.5 התקפים בקבוצת הפלסבו (הבדל של 2.4- התקפים, p=0.002).

 

במהלך המחקר תועדו שני אירועים חריגים חמורים, שניהם בקבוצת הפלסבו (בקע מפשעתי והידרדרות חמורה בכאב ראש מקבצי). בסך הכול תועדו 270 אירועים חריגים: בקבוצת הטיפול בפרדניזון, 37 מבין 52 חולים (72%) דיווחו על 135 אירועים חריגים (הנפוצים בהם היו כאבי ראש, דפיקות לב, סחרחורות ובחילה) ובקבוצת הפלסבו, 39 מבין 55 חולים (71%) דיווחו על 135 אירועים חריגים (הנפוצים בהם היו בחילה, סחרחורות וכאבי ראש).

 

ממצאי המחקר תומכים בשימוש בפרדניזון כקו-טיפול ראשון בחולים עם כאב ראש מקבצי, במקביל להעלאת מינון Verapamil, אם כי דרושים מחקרים נוספים להערכת היעילות של פרדניזון עם אפשרויות טיפול אחרות למניעה ארוכת-טווח של כאבי ראש בחולים אלו.

 

The Lancet Neurology 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני