חדשות

כאבי ראש על-רקע מיגרנה נפוצים בחולים עם אדנומה בהיפופיזה / מאת עורך תחום היפופיזה, ד''ר עמית עקירוב (Eur J Pain)

08/01/2021

 

כאב מופיע בשכיחות גבוהה בחולים עם אדנומה של ההיפופיזה, כאשר מנתוני מחקר חדש שפורסמו בכתב העת European Journal of Pain עולה כי מעל מחצית מהחולים הללו סובלים ממיגרנה ושיעור לא-מבוטל סובל גם מכאב נוירופתי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השכיחות של כאב ראש וכאב נוירופתי בחולים עם אדנומה בהיפופיזה וכן לקבוע את המאפיינים של כאבי הראש על-בסיס שאלונים אישיים, בדיקות הדמיה וגישות הטיפול לאדנומה בהיפופיזה.

 

החוקרים שלחו שאלונים ל-221 חולים, מבין אלו 146 היו זמינים לניתוח סטטיסטי. מבין המשיבים לשאלונים, כאבים תועדו ב-86 חולים (58.9%), בעיקר בחולים עם אדנומה המפרישה פרולקטין והורמון גדילה, חרדה, דיכאון וניתוח היפופיזה. מבין 86 החולים שדיווחו על כאב, 79 (54.1%) סבלו מכאבי ראש. 49 חולים (33.5%) דיווחו על כאב אחר, מהם 23 (15.8%) התלוננו על כאב בעל מאפיינים נוירופתיים.

 

מיגרנה הייתה נפוצה יותר בקרב חולים עם אדנומה בהיפופיזה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (30.1% לעומת 21.3%, בהתאמה; p=0.010) ופחות מ-20% מהחולים קיבלו טיפול הולם להתקפי מיגרנה. יתרה מזאת, שכיחות מיגרנה כרונית הייתה הרבה יותר גבוהה באוכלוסיית החולים עם אדנומה בהיפופיזה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (6.8% לעומת 2.2%, p=0.003).

 

כאב נוירופתי היה גם כן נפוץ יותר בחולים עם אדנומה בהיפופיזה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (15.8% לעומת 6.9%, p<0.001). כאב נוירופתי היה ממוקם בשכיחות הגבוהה ביותר בגפיים ולעיתים קרובות תואר כשוק חשמלי, נימול, או תחושת מחטים וסיכות. ניתוח רב-משתני זיהה מספר גורמי סיכון למיגרנה, כולל גיל צעיר, חרדה, כאב עם מאפיינים נוירופתיים ועדות הדמייתית לגידול, ללא תלות בדרגת הפולשניות שלו לאזורים סמוכים או הפרשה הורמונאלית.

 

החוקרים מציעים מספר מנגנונים להופעת כאב נוירופתי בחולים עם אדנומה בהיפופיזה, דוגמת נוירופתיה משנית לבצקת עצב מדיאני באקרומגליה ונוירופתיה היקפית עקב היארעות גבוהה של סוכרת בחולים עם מחלת קושינג.

 

החוקרים כותבים כי מיגרנה וכאב נוירופתי מופיעים בשכיחות גבוהה יחסית בחולים עם אדנומה בהיפופיזה וגורמים מוגבלות משמעותית יותר, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. שני סוגי הכאב אינם מטופלים בצורה מיטבית בחולים עם אדנומה בהיפופיזה.

 

Eur J Pain. 2021 Jan 5

 

 

הערת עורך תחום היפופיזה, ד"ר עמית עקירוב:

הערכת חולים עם אדנומה בהיפופיזה כוללת הערכה הורמונאלית לצד הערכת תסמינים עקב אפקט מסה של הגידול, כולל כאבי ראש, העשויים לנבוע ממתיחה של הדורה משנית לאדנומה. המחקר הנוכחי מאשר כי כאב הינה תלונה נפוצה מאוד בחולים אלו והממצאים מעידים על שכיחות גבוהה של מיגרנה וכאב בעלי מאפיינים נוירופתיים בחולים עם אדנומה בהיפופיזה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני