חדשות

עדויות נוספות תומכות בניטור ממושך לזיהוי פרפור פרוזדורים במקרי חסימת עורק הרשתית המרכזי (Stroke)

15/06/2021

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Stroke עולה כי יש לשקול ניטור לבבי ממושך לזיהוי פרפור פרוזדורים בחולים לאחר אירוע מוחי משנית לחסימת עורק הרשתית המרכזי (Central Retinal Artery Occlusion).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את שיעור החולים בהם ניתן לזהות פרפור פרוזדורים בעקבות ניטור לבבי ממושך לאחר חסימת עורק הרשתית המרכזי. הם השלימו מחקר עוקבה תצפיתי, רטרוספקטיבי שהתבסס על נתונים ממאגר Optum. המשתתפים סווגו לשלוש קבוצות: (1) חולים עם חסימת עורק הרשתית המרכזי; (2) אירוע מוחי איסכמי; (3) ביקורות תואמות לפי גיל, מין ומחלות רקע.

 

תוצא הסיום העיקרי של המחקר היה אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים, אשר הוגדר כפרפור פרוזדורים במשך לפחות 2 דקות, כפי שזוהה במהלך ניטור לבבי.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 884,431 חולים וזיהו 100 חולים עם חסימת עורק הרשתית המרכזי, 6,559 חולים עם אירוע מוחי איסכמי ו-1,000 ביקורות תואמות.

 

לאחר חסימת עורק הרשתית המרכזי, ההיארעות המצטברת של אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים לאחר שנתיים עמדה על 49.6% (רווח בר-סמך 95% של 37.4-61.7%). בחולים עם חסימת עורק הרשתית המרכזי תועד שיעור גבוה יותר של פרפור פרוזדורים, בהשוואה לביקורות (יחס סיכון של 1.64, רווח בר-סמך 95% של 1.17-2.31) ושיעור דומה לזה שתועד בחולים עם אירוע מוחי (יחס סיכון של 1.01, רווח בר-סמך 95% של 0.75-1.36).

 

מהממצאים עולה קשר בין חסימת עורק הרשתית המרכזי ובין היארעות גבוהה כמעט פי שלוש של אירועים מוחיים חדשים, בהשוואה לביקורות התואמות (יחס סיכון של 2.85, רווח בר-סמך 95% של 1.29-6.29).

 

לסיכום, מהממצאים עולה כי שיעורי אבחנת פרפור פרוזדורים לאחר חסימת עורק הרשתית המרכזי היו גבוהים יותר מאלו שתועדו בביקורות תואמות ודומים לאלו שתוארו בחולים לאחר אירוע מוחי איסכמי. החוקרים קוראים לשקול אפשרות פרפור פרוזדורים התקפי כחלק מהגורמים לחסימת עורק הרשתית המרכזי וכי בחולים אלו תתכן תועלת לניטור לבבי ממושך.

 

Stroke 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

ד"ר עמית עקירוב הוא מומחה ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בבית חולים בלינסון. ליצירת קשר ומידע נוסף: www.amitakirov.com

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני