חדשות

צריכת אלכוהול עלולה להפחית את הסיכוי של נשים להרות (Human Reproduction)

18/06/2021

 

מרבית הנשים יודעות כי צריכת אלכוהול במהלך ההיריון עלולה לסכן את העובדה לפני שהן מגלות שהן הרות וכי אין כמות אלכוהול בטוחה לצריכה במהלך ההיריון. עם זאת, נשים רבות אינן מודעות לכך שאפילו צריכת אלכוהול מתונה באמצע ההיריון ובמחצית השניה של מחזור הווסת עשויה להפחית את סיכויי הפוריות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Human Reproduction.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם צריכת אלכוהול מוגברת בשלבים שונים של המחזור החודשי עשויה להשפיע על הפוריות של נשים. הם אספו נתונים אודות נשים ממחקר Mount Sinai Study of Women Office Workers, מחקר פרוספקטיבי להערכת פוריות. הנשים גויסו והיו במעקב בין 1990 ועד 1994 והן השלימו שאלונים יומיים שכללו דיווח אודות צריכת האלכוהול.

 

מדגם המחקר כלל 413 נשים בגילאי 19-41 שנים, אשר לאחר השלמת השאלונים בתחילת המחקר, הן התבקשו לתעד את צריכת המשקאות כל יום, כמו גם צריכת קפאין ועישון. יתרה מזאת, הן מסרו דגימות שתן כל חודש להערכת היריון.

 

מהנתונים עולה כי בשלב הלוטאלי, צריכת אלכוהול מתונה (3-6 משקאות בשבוע) לוותה בירידה של 44% בסיכויי הפוריות (יחס סיכויי פוריות: 0.56, רווח בר-סמך 95% של 0.31-0.98) צריכת אלכוהול רבה (מעל 6 משקאות בשבוע) לוותה בירידה של 49% בסיכויי הפוריות (יחס סיכויי פוריות: 0.51, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.89), בהשוואה לנשים שלא שתו אלכוהול.

 

בשלב הפוליקולארי, שתיית אלכוהול רבה טרם הביוץ לוותה בירידה בפוריות (יחס סיכויי פוריות של 0.54, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.97), אך קשר זה לא היה עקבי בניתוחים סטטיסטיים שונים.

 

כל יום נוסף של שתיית אלכוהול מופרזת לווה בירידה של 19% ו-41% בסיכויי הפוריות בשלב הלוטאלי ובשלב הביוץ, בהתאמה, אך לא זוהה קשר בין צריכת אלכוהול בשלב שקדם לביוץ ובין סיכויי הפוריות.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים בפוריות בין משקאות שונים בכל אחד משלבי המחזור החודשי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי צריכת אלכוהול רבה בשלב הלוטאלי ובשלב הביוץ מלווה בירידה בסיכויי פוריות; צריכת אלכוהול מתונה במהלך השלב הלוטאלי לוותה גם כן בירידה בפוריות.

 

Human Reproduction 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני