חדשות

מרבית הנשים הסובלות מאנדומטריוזיס מטופלות בניתוח מיותר אשר גורם להחמרה בתסמינים (הארץ/גרדיאן)

25/07/2021

מאת מערכת אי-מד

בכתבה שמתפרסמת היום ב"הארץ" (פרסום משותף עם גרדיאן) נטען שהטיפול המקובל והשכיח היום לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס שהוא ניתוח המסיר את הרקמה החולה מגוף החולה אינו יעיל ואינו מצליח במרבית המקרים להקל על התסמינים.

כידוע השכיחות של אנדומטריוזיס מגיע לכ-10% מכלל הנשים והיא כרוכה בבעיות פוריות (כ-30%=50% מהחולות) , סיכון מוגבר (1.52) להתקף לב, כאבי מחזור , דימום מסיבי, כאבים בגב התחתון וכאבים בעת קיום יחסי מין.

משך האבחון הממוצע של אנדומטריוזיס הוא 7-8 שנים לפי הכתבה.

לדעת המחברים יש צורך במהפיכה בתהליך האבחון כאשר כיום ברור שיש לבחון אם המחלה היא בשחלות (בעזרת בדיקת הדמיה) ובמקרה של מחלה עמוקה, הרקמה הנגועה תאובחן באמצעות ניתוח לפרוסקופי. לדעת רופאים אחרים אין צורך בניתוח לטובת האבחון וניתן לאבחן מחלה עמוקה באמצעות אולטרהסאונד. כמו כן ניתן באמצעות בדיקה גינקולוגית ו-MRI לאבחן דרגת המחלה באופן לא פולשני.

באשר לטיפול ע"פ הכתבה הניתוח עשוי להיות יעיל במקרה של אנדומטריוזיס בשחלות, אך להערכת המחברים 80% מהנשים עם אנדומטריוזיס יש מחלה שטחית צפקית, ובמקרים כאלה הניתוח רק עלול להחמיר את התסמינים והכאבים. במקרים אלה שבו המטופלות סובלות מכאבים נוירופתיים, יש להעדיף לדעת המחברים טיפול תרופתי מתאים.

לכתבה המלאה ב"הארץ"

למאמר בגרדיאן

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני