חדשות

סיכון מוגבר להרפס זוסטר בקרב חולי סוכרת (J Clin Endocrinol Metab)

25/09/2021

 

בחולים עם סוכרת סיכון מוגבר להרפס זוסטר, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולי סוכרת מועדים למגוון זיהומים שונים. כעת הם ביקשו לקבוע את הסיכון להרפס זוסטר בקרב אלו עם סוכרת, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. לצורך כך, הם עם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase, Cochrane Database of Systematic Reviews, Cochrane Central Register of Controlled Trials, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature ו-PerioPath, לזיהוי מחקרים שפורסמו עד סוף חודש ינואר בשנת 2021 ובחנו את הסיכון להרפס זוסטר בחולים עם סוכרת.

 

מטה האנליזה כללה 4 מחקרי מקרה-ביקורת ו-12 מחקרי עוקבה ומהנתונים עלה כי בחולי סוכרת תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות הרפס זוסטר (סיכון יחסי של 1.38, רווח בר-סמך 95% של 1.21-1.57), בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. התוצאות היו עקביות בניתוח לפי תתי-קבוצות שסווגו לפי סוג סוכרת, גיל ומבנה המחקר.

 

בחולים עם סוכרת, למחלות לב וכלי דם הייתה השפעה אדטיבית על העליה בסיכון להרפס זוסטר (סיכון יחסי של 1.19, רווח בר-סמך 95% של 1.11-1.28).

 

עוד מדווחים החוקרים על קשר מנה-תגובה ליניארי בין גיל החולים ובין הסיכון להרפס זוסטר באלו עם אבחנה של סוכרת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים במתן חיסון כנגד הרפס זוסטר לחולי סוכרת ללא תלות בגיל, עם העדפת מתן החיסון לחולים מבוגרים יותר ואלו עם מחלות לב וכלי דם.

 

J Clin Endocrinol Metab, Sep 18, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני