חדשות

מחלת כליות כרונית המלווה ברמות נמוכות של מגנזיום קשורה לעלייה בסיכון לתמותה קרדיווסקולרית ולתמותה מכל סיבה (J Nephrol)

08/04/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ סקירת ספרות שיטתית עולה שמטופלים עם הפרעות בתפקודי כליה, עם רמות נמוכות של מגנזיום בסרום, נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולרית ולתמותה מכל סיבה.

ברקע מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים דיווחו כבר על כך שמחסור במגנזיום קשור להסתיידות בכלי הדם, לטרשת עורקים ולמחלות לב וכלי דם, אשר עשויים לשחק תפקיד פתוגני בלתי תלוי במחלת כליות כרונית (CKD) ובמטופלים עם מחלת כליות סופנית (ESRD). עם זאת, מדגישים המחברים, הקשר שנמצא ב מחקרים אלה לא היה מובהק מספיק מבחינה סטטיסטית ולא  חד משמעי.

במחקר הנוכחי  ביצעו המחברים סקירת ספרות שיטתית באמצעות חיפוש מאמרים ב- PubMed, EMBASE, Web of Science והרשם המרכזי  של  ניסויים מבוקרים במאגר קוקריין.

באנליזה שביצעו החוקרים נכללו מחקרים שחקרו את הקשר בין מגנזיום בסרום עם סיכון לתמותה בחולי CKD ו- ESRD  ובוצע חישוב של יחסי סיכון לא מותאמים ומתואמים .

החוקרים מדווחים כי באנליזה נכללו 20 מחקרים שכללו 200,934 משתתפים בסה"כ. התוצאות הראו כי קיים קשר חזק בין חסר במגנזיום ( ( hypomagnesemia לבין הסיכון לתמותה מכל סיבה  בחולים עם CKD ו-ESRD : יחס סיכון מובהק (  p <0.00001, 95%CI 1.19-1.47) של 1.32 בין חסר במגנזיום לרמה תקינה,  בניתוח רב משתנים , לאחר התאמה לגורמי סיכון נוספים.

לעומת זאת, עודף מגזניום (hypermagnesemia ) מדגישים המחברים , היה קשור  באופן הפוך לתמותה מכל הסיבות בחולים עם CKD ו-  ESRD עם יחס סיכון מובהק (CI 0.79-0.94, p = 0.001) של 0.86 (כלומר ירידה של 14% בסיכון לתמותה מכל סיבה) עבור על עלייה ביח' מגנזיום אחת בסרום.  

יתר על כן, נמצא גם קשר מובהק  בין hypermagnesemia לבין ירידה בסיכון לתמותה קרדיווסקולארית (HR 0.71, 95% CI 053-0.97, p = 0.03) במודל המותאם.

בנוסף, ניתוח תת-קבוצות מצא כי היפומגנסמיה קשורה באופן מובהק לתמותה מוגברת של כל המטופלים בחולי המודיאליזה (HR 1.29, 95% CI 1.12-1.50, p = 0.0005)  לעומת מטופלים עם רמות מגנזיום תקינות או hypermagnesemia).

 החוקרים מסכמים כי התוצאות מראות ש- hypomagnesemia קשורה באופן מובהק  עם תמותה קרידיווסקולרית ותמותה מכל סיבה , בחולים עם CKD ו ESRD.

החוקרים ממליצים על עריכת מחקרים נוספים להערכת היתרונות הקליניים של תיקון רמות מגנזיום בחולי CKD וחולי דיאליזה עם חסר במגנזיום.

J Nephrol. 2019 Mar 19. 

הערת המערכת:  חשוב גם להדגיש שהמחקר מצביע על כך שככל הנראה עדיף להיות במצב של היפרמגנסמיה מאשר היפומגנסימה. צריך כמובן לחכות למחקרים ההתערבותיים בכדי לקבוע באופן חד משמעי אם טיפול בתוספי מגנזיום יוביל לירידה בתמותה קרדיווסקולרית ותמותה מכל סיבה בחולי CKD ו-ESRD , אבל נראה שיש בהחלט מקום לוודא שחולים אלה, שממילא נמצאים בסיכון קרדיווסקולרי גבוה יהיו לפחות מאוזנים מבחינת רמות מגנזיום.  

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני