חדשות

החלפת טיפול מאופיואידים ל-Buprenorphine מלווה בשיפור בכאב ואיכות חיים (מתוך כנס PAINWeek)

09/11/2021

 

בקרב חולים בהם הוחלף הטיפול לנטילת Buprenorphine לאחר טיפול קודם באופיואידים להקלה על כאב כרוני תועד שיפור משמעותי בכאב ואיכות החיים, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי שהוצגו במהלך כנס PAINWeek.

 

החוקרים מסבירים כי החולים מופנים למרפאת הכאב של החוקרים ע"י הרופאים או אנשי צוות רפואי אחרים, כאשר הרשומות הרפואיות שלהם עוברות בחינה מקיפה ע"י הצוות לפני קבלת המטופל למרפאה.

 

פרוטוקולי הטיפול לרוב כוללים ירידה איטית במינון אופיואידים החל משישה חודשי טיפול. במידה והחולה לא הצליח להקפיד על תכנית הכאב במהלך פרק זמן זה, אזי הציעו לחולים את האפשרות לעבור לטיפול ב- Buprenorphine.

 

המחקר כלל מדגם של 80 חולים שנבחרו להחלפת טיפול לטובת Buprenorphine. בתחילת המחקר, המשתתפים התבקשו לדרג את הכאב בסולם של 1-10 נקודות – כאשר 10 הוא הכאב הגרוע ביותר – כמו גם את איכות החיים על-בסיס מדד QOLS (Quality of Life Scale).

 

מדד הכאב הממוצע של החולים עמד על 8.425 נקודות בתחילת הטיפול, עם מדד QOLS ממוצע של 2.638 נקודות. לאחר שישה חודשים, המדדים הממוצעים עמדו על 2.89 נקודות ו-8.44 נקודות, בהתאמה (p<0.001).

 

החוקרים מסבירים כי החולה חייב תחילה להבין ולקבל את מרכיב התלות באופיואידים בכאב הכרוני שלו במטרה להצליח בתכנית. מרבית החולים שהתקדמו לטיפול ב- Buprenorphineדיווחו כי היו שמחים להתחיל בטיפול מוקדם יותר. חשוב שהחולים והרופאים יבינו כי תלות באופיואידים הינה לרוב חלק בכל מצבי כאב כרוני וכי המשך טיפול באופיואידים אינו מטפל בשורש הבעיה של התסמינים.

 

למרות שחולים רבים חשים כי הכאב אמיתי ואינו קשור לתלות באופיואידים, תוצאות הטיפול ב- Buprenorphine במחקר זה מעידים אחרת.

 

מתוך כנס PAINWeek

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני