חדשות

הקפדה על פעילות גופנית מלווה בתפקוד קוגניטיבי טוב יותר בנשים עם סרטן שד (J Clin Oncol)

24/08/2021

 

הקפדה על רמות גבוהות של פעילות גופנית מלווה ביכולת קוגניטיבית טובה יותר בנשים עם סרטן שד תחת טיפול כימותרפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים דפוסי פעילות גופנית לפני, במהלך ולאחר טיפול כימותרפי בנשים עם סרטן שד והעריכו את הקשר בין פעילות גופנית והתפקוד הקוגניטיבי.

 

מדגם המחקר כלל 580 נשים עם סרטן שד (גיל ממוצע של 53.4 שנים) ו-363 ביקורות תואמות בגיל וללא מחלה ממארת (גיל ממוצע של 52.6 שנים).

 

שליש מהנשים במחקר ענו על ההנחיות הארציות לפעילות גופנית לפני התחלת טיפול כימותרפי, כאשר השיעור צנח ל-21% במהלך טיפול כימותרפי ועלה ל-37% שישה חודשים לאחר טיפול כימותרפי.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי חלה ירידה בהיקף פעילות גופנית בהשוואת רמת הפעילות הגופנית טרם התחלת טיפול כימותרפי לרמת הפעילות בתקופת הטיפול הכימותרפי, בהשוואה לביקורות. בנשים שהקפידו על פעילות גופנית בהתאם להנחיות טרם התחלת הטיפול הכימותרפי תועדו מדדים קוגניטיביים טובים יותר לאורך זמן לפי סולם Functional Assessment of Cancer Therapy – Cognitive and Rapid Visual Processing, עם דפוסים דומים בהערכת תפקוד קוגניטיבי באמצעים אובייקטיביים כמו בביקורות.

 

בקרב החולות, פעילות גופנית בעצימות בינונית-עד-גבוהה טרם התחלת הטיפול הכימותרפי לוותה במגמות תפקוד קוגניטיבי טובות יותר וההיענות להנחיות לפעילות גופנית לאורך הטיפול הכימותרפי לוותה בהערכה טובה יותר של התפקוד הקוגניטיבי.

 

המחקר הארצי מעיד כי הקפדה על פעילות גופנית לפני טיפול כימותרפי ובמהלך הטיפולים מלווה בתפקוד קוגניטיבי טוב יותר באופן מיידי ושישה חודשים לאחר השלמת הטיפול הכימותרפי.

 

 J Clin Oncol 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני