חדשות

האם טיפול בתרופות לאיזון לחץ דם מלווה בסיכון מוגבר לסכיזופרניה? (JAMA Psychiatry)

21/03/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry עולה כי טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי ACE (Angiotensin Converting Enzyme) עשוי להיות מלווה בסיכון מוגבר לסכיזופרניה ולהשפיע על תסמינים פסיכיאטריים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים תצפיתיים דיווחו על קשר בין טיפול בתרופות לאיזון לחץ הדם ובין הפרעות פסיכיאטריות. כעת הם ביקשו להעריך את ההשפעה האפשרית של משפחות תרופות שונות לאיזון לחץ דם על הסיכון לסכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית והפרעת דיכאון מג'ורית.

 

החוקרים בחנו את הקשרים בין SNV (Single Nucleotide Variant) ובין ביטוי גני אתר המטרה של התרופה על-בסיס נתוני eQTL (Expression Quantitative Trait Loci) (מדגם 1) ואת הקשר בין SNV ומחלה ממחקרי GWAS (Genome Wide Association Studies) (מדגם 2).

 

מדגם המחקר כלל 40,675 משתתפים עם סכיזופרניה ו-64,643 ביקורות, 20,352 חולים עם הפרעה דו-קוטבית ו-31,358 ביקורות, ו-135,458 משתתפים עם הפרעת דיכאון מג'ורית ו-344,901 ביקורות.

 

מניתוח הנתונים עולה כי ביטוי נמוך בסטיית תקן אחת של גן ACE בדם לווה בערכי לחץ דם סיסטולי נמוכים ב-4.0 מ"מ כספית (רווח בר-סמך 95% של 2.7-5.3), אך גם בסיכון מוגבר לסכיזופרניה (יחס סיכויים של 1.75, רווח בר-סמך 95% של 1.28-2.38).

 

החוקרים מדגישים כי במרבית החולים, סכיזופרניה מופיעה בסוף גיל ההתבגרות או בבגרות צעירה, עובדה השוללת את הקשר הסיבתי בין טיפול במעכבי ACE ובין ההפרעה הפסיכיאטרית במרבית המקרים. עם זאת, במידה ורמות ACE נמוכות משחקות תפקיד סיבתי בהתפתחות סכיזופרניה, סביר לשער כי הפחתה נוספת של פעילות ACE בחולים עם ההפרעה הפסיכיאטרית עלולה להחמיר או לעורר תסמינים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת חשיבות ACE בסכיזופרניה ותומכים במעקב הדוק יותר אחר מטופלים בתרופות אלו, בעיקר אלו עם סכיזופרניה, העשויים לקבל טיפול בתרופות המפחיתות את פעילות ACE, דוגמת מעכבי ACE.

 

JAMA Psychiatry. Published online March 10, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני