חדשות

התועלת של טיפול אינטנסיבי מוקדם בחולים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Care)

19/10/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למרות שיש תועלת להתחלת טיפול אינטנסיבי בכל נקודות זמן לאחר אבחנת סוכרת מסוג 1, לאורך תקופה של שני עשורים, התחלה מוקדמת יותר של טיפול לאיזון אינטנסיבי מלווה בירידה גדולה יותר בסיכון לסיבוכים כלייתיים ולבביים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של התחלה מוקדמת לעומת מאוחרת של טיפול אינטנסיבי לאיזון סוכרת מסוג 1 בכל הנוגע לסיכון ארוך הטווח להתקדמות סיבוכים כלייתיים וקרדיווסקולאריים במחקר EDIC (Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications).

 

החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי להערכת ההיארעות המצטברת לאורך 20 שנים והסיכון היחסי לאורך 20 שנים לתחלואה קרדיווסקולארית וקצב פינוי גלומרולארי ירוד לאורך 20 השנים הראשונות למעקב אחר משתתפים במחקר EDIC כפונקציה של ריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע.

 

בחולה היפותטי בו הותחל טיפול אינטנסיבי לאיזון רמות הסוכר בדם 10 שנים מוקדם יותר עם ריכוז המוגלובין מסוכרר ממוצע של 7% ולאחר מכן ממוצע של 9% צפויה ירידה של 33% בסיכון למחלה קרדיווסקולארית וירידה של 52% בסיכון לקצב פינוי גלומרולארי משוער ירוד, בהשוואה לחולים עם ריכוז ממוצע מסוכרר של 9% לאורך 10 השנים הראשונות לאחריהן הותחל טיפול אינטנסיבי במשך 10 שנים עם ריכוז המוגלובין מסוכרר של 7%.

 

למרות שבשני החולים תועדה חשיפה גליקמית ממוצעת דומה לאורך 20 השנים, בחולה עם ריכוז המוגלובין מסוכרר נמוך יותר במהלך עשר השנים הראשונות תועד סיכון מופחת להתקדמות סיבוכים לאורך שני העשורים, בהשוואה לחולה בו המוגלובין מסוכרר היה גבוה יותר בתחילת הדרך.

 

ממצאי המחקר מצביעים על היתרון של התחלה מוקדמת של טיפול אינטנסיבי לאיזון רמות הסוכר בדם בחולים עם סוכרת מסוג 1, כאשר לאורך שני עשורים גישה זו הובילה להפחתת הסיכון לתחלואה לבבית וכלייתית, בהשוואה להתחלה מאוחרת יותר של טיפול אינטנסיבי בחולים אלו.

 

Diabetes Care 2021 Oct; 44(10): 2225-2230

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני