חדשות

שכיחות גבוהה של מחלות נלוות בסמוך לאבחנת תסמונת מעי רגיז (Aliment Pharmacol Ther)

13/05/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology and Therpautics מדווחים חוקרים מבלגיה כי תסמונת מעי רגיז (Irritable Bowel Syndrome) מלווה בארבעה קטגוריות תחלואה: דרכי מין ושתן, פסיכוסוציאלית, סומאטית ומערכת שריר-שלד, כאשר מחלות אלו באות לידי ביטוי בעת אבחנת תסמונת מעי רגיז. לאור זאת, יש להתייחס למחלות אלו מלכתחילה לצורך מתן טיפול מוצלח כנגד תסמונת מעי רגיז.

 

על-בסיס נתוני ICPC (International Classification of Primary Care), מאגר נתונים גדול מבלגיה, החוקרים מצאו כי תסמונת מעי רגיז אובחנה ב-17,301 משתתפים בגיל חציוני של 39 שנים ומחלה אורגנית של מערכת העיכול זוהתה ב-24,615 משתתפים בגיל חציוני של 45 שנים.

 

החוקרים התאימו 13,701 חולי תסמונת מעי רגיז לפי גיל, מין ומיקום מרפאה, עם שתי קבוצות ביקורת: חולים ללא אבחנה של מחלת מערכת עיכול מכל סוג, ואלו עם מחלה אורגנית אך לא פונקציונאלית של מערכת העיכול. למניעת תוצאות שליליות-שגויות, הם קבעו כי נדרשים נתוני מטופלים לאורך לפחות עשר שנים, ולאחר נקודת זמן זו מצאו כי שיעורי הימצאות תסמונת מעי רגיז נותרו יציבים סביב 10%.

 

חציון מספר האבחנות הייחודיות לכל חולה עמד על 42, 18 ו-34 אבחנות בחולים עם תסמונת עמי רגיז, חולים ללא אבחנה של מחלת מערכת עיכול וחולים עם מחלה אורגנית של מערכת העיכול, בהתאמה. מבין אלו, 25% כללו תסמינים ו-75% כללו זיהומים, גידולים, או אבחנות אחרות.

 

לאחר מכן, החוקרים ערכו השוואה של שיעורי ההימצאות ארוכי הטווח של 680 תסמינים ואבחנות בין חולים עם תסמונת מעי רגיז וביקורות, תוך חישוב יחס שיעורי היארעות בעשר השנים לפני ואחרי אבחנת תסמונת מעי רגיז. על-בסיס זה הם זיהו ארבעה תחומי בעיות הקשורות לתסמונת מעי רגיז:

 

·       12 מצבים בדרכי מין ושתן (הפרעות מחזור, אי-נקיטת שתן, זיהומים בדרכי שתן).

·       12 נושאים פסיכו-סוציאליים (דיכאון, חרדה, הפרעות שינה).

·       12 תסמינים סומאטיים (גרד, ורטיגו, מיגרנה).

·       7 תסמינים במערכת שריר-שלד (כאבי שרירים/חזה, בעיות גב, תסמינים בגפיים).

 

החוקרים כותבים כי התסמינים הנפוצים באוכלוסיית החולים עם תסמונת מעי רגיז כללו איברים רבים, ממצא המעיד על אינטראקציה מורכבת בין תהליכים מרכזיים ופריפריים.

 

Aliment Pharmacol Ther 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני