חדשות

טיפול ביופידבק ביתי עשוי לסייע בהקלה על עצירות (Lancet Gastroenterol Hepatol)

06/10/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Gastroenterology & Hepatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בטיפול במצבי Dyssynergic Defecation, טיפול ביופידבק ביתי יעיל כמו טיפול במרפאה, עם הקלה על עצירות ב-70% מהחולים.

 

ברקע למחקר מסבירים המומחים כי טיפול ביופידבק ביתי מבוסס על מכשיר ביופידבק נייד וביתי וגם משמעותית פחות יקר, בהשוואה לגישת הטיפול המבוצעת במרפאה.

 

להשוואת שתי גישות הטיפול בביופידבק, בבית או במרפאה, החוקרים השלימו מחקר אקראי באוניברסיטת איווה, אשר כללו מבוגרים שהופנו למרכז שלישוני בשל עצירות. המשתתפים קיבלו ייעוץ בנוגע לפעילות מעיים, פעילות גופנית, שימוש במשלשלים, סיבים תזונתיים וצריכת נוזלים, וכולם קיבלו המלצה לנסות לעודד פעילות מעיים במשך חמש דקות, פעמיים ביום, שלושים דקות לאחר ארוחה, ללא תלות בתחושת צורך להתרוקנות. 

 

המשתתפים קיבלו גם המלצה ליטול מגנזיום הידרוקסיד או מגנזיום גלוקונט כל יום וכן קיבלו המלצות אודות שימוש הצלה במשלשלים ואמצעים אחרים במקרים של עצירות חמורה.

 

טיפול ביופידבק כלל שלושה מרכיבים: טכניקת נשימה סרעפתית לשיפור מאמצי הדחיפה; אימון לשימוש בכוח מוגבר לשיפור תיאום אנאלי-רקטאלי, ביחד עם הרפיה של פי הטבעת; ואימון להתרוקנות יעילה של 50 מ"ל צואה במהלך שלוש ניסיונות.

 

משתתפים בקבוצת טיפול ביופידבק ביתי לקחו חלק במפגש אחד לקבלת הוראות כיצד להשתמש במכשיר בביתם, אשר כלל פרוב רקטאלי עם שני חיישנים, המחובר למד לחץ ידני המציג את התגובה של המטופלים. לאחר מכן, החולה התבקש לשבת ולנסות תרגילי לחיצה במשך 10-15 דקות תוך ניטור השינויים בלחץ בפי הטבעת וברקטום במכשיר הידני. החולים התבקשו להחדיר את הפרוב לפחות פעמיים ביום, עם תרגול במשך 20 דקות ולתעד את התוצאות.

 

מבין 100 משתתפים שנכללו במחקר (96 נשים), 83 השלימו את המחקר (45 מבין 50 בקבוצת הטיפול במרפאה ו-38 מבין 50 בקבוצת הטיפול הביתי).

 

בשתי קבוצות הטיפול, מספר פעילויות המעיים הספונטאניות ומלאות עלה משמעותית מתחילת המחקר, כמו גם שביעות הרצון מתפקוד המעיים. עם שני התוצאים הללו, טיפול ביופידבק ביתי לא היה נחות בהשוואה לטיפול במרפאה.

 

הגדרה לטיפול הוגדרה כהתנרמלות התרוקנות ועליה במספר פעילויות מעיים ספונטאניות ומלאות בכל שבוע, לאחר שלושה חודשים. על-פי הגדרה זו, 68% מהחולים בקבוצת הטיפול הביתי ו-70% מאלו בקבוצת הטיפול במרפאה סווגו כמגיבים לטיפול.

 

העלות של הטיפול הביתי הייתה משמעותית זולה יותר, עם חציון של 1,082 דולרים, לעומת עלות ממוצעת של 1,943 דולרים עם טיפול במרפאה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מהווים שינוי כללי המשחק בטיפול בחולים אלו.

 

Lancet Gastroenterol Hepatol 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני