חדשות

זיהום אוויר עלול להביא לעליה בסיכון להתלקחות דלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס ה-European Congress of Rheumatology)

11/06/2021

 

בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), חשיפה לזיהום אוויר מלווה בעליה במדדי דלקת ובסיכון מוגבר להתלקחות מחלת המפרקים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-European Congress of Rheumatology.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 888 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית ונתונים אודות למעלה מ-13,000 תיעודי זיהום אוויר. רמות CRP (C-Reactive Protein) והתלקחויות דלקת מפרקים שגרונית נבחנו אל מול מדדי ניטור זהום אוויר שבוצעו על-בסיס יומי במספר אתרים בעיר ורונה בה נערך המחקר. ורונה הינה עיר תעשייתית בצפון איטליה עם רמות גבוהות אך משתנות של זיהום אוויר, בהתאם לפעילות המפעלים ותנאי מזג האוויר.

 

בכל ביקור מטופל במהלך המחקר נמדדו רמות CRP והושלמה הערכה של פעילות המחלה. רמות CRP מוגברות הוגדרו בנוכחות ריכוז של 5 מ"ג/ליטר ומעלה. נוכחות התלקחות דלקת מפרקים שגרונית הוגדרה במקרה של עליה של 1.2 נקודות ומעלה במדד DAS28-CRP (Disease Activity Score using CRP). הן רמות CRP והן נוכחות/העדר התלקחות נבחנו בהתאם לרמות זיהום האוויר הספציפיות ב-60 הימים הקודמים.

 

מהנתונים עולה כי קשר תלוי-מינון בין חשיפה למזהמים האוויר ובין עליה ברמות CRP מוגברות. לדוגמא, במקרה של PM10, הסיכוי לרמות CRP מוגברות עלה ב-25% בלבד, בעוד שהריכוז הממוצע עמד על 30 מיקרוגרם/מ3, או פחות, בתקופה שלאחר הביקור במרפאה. סיכוי זה עלה משמעותית עם עליה בריכוז חומר חלקיקי PM10 והגיע ל-70% בנוכחות רמות של מעל 50 מק"ג/מ3.

 

החוקרים זיהו ההבדל מובהק סטטיסטית בריכוז הממוצע ובשטח מתחת לעקומה של מרבית המזהמים באוויר ב-60 הימים שקדמו לביקור במרפאה כאשר החולים אובחנו עם התלקחות, בהשוואה למצב בו פעילות המחלה הייתה נמוכה. לדוגמא, ההבדל בריכוז הממוצע ובשטח מתחת לעקומה בתקופה שקדמה להתלקחות, בהשוואה לתקופה עם פעילות מחלה נמוכה, היה מובהק סטטיסטית עבור CO, NO ו-NO2 ו-O3.

 

החוקרים מדווחים כי הממצאים הצביעו כי החשיפה המצטברת ל-NO2 ב-60 הימים שקדמו להתלקחות הייתה גבוה בכ-500 מיקרוגרם/מ3 יותר מאשר בעת הביקור במרפאה עם פעילות מחלה נמוכה. הם מציינים כי חשיפה זו מקבילה לעישון פאסיבי של כ-200 סיגריות.

 

ממצאי המחקר מעידים על קשר בין זיהום אוויר ובין עליה ברמות CRP וסיכון להתלקחות דלקת מפרקים שגרונית. העליה בסיכון בנוכחות CRP מוגבר והתלקחות החלה כבר בחשיפה לדרגות זיהום נמוכות מאוד, אפילו מתחת לסף לקביעת הסיכון לבריאות בני אדם.

 

מתוך כנס ה-European Congress of Rheumatology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני