חדשות

ההשפעה של דלקת סיסטמית על דיכאון (American Journal of Psychiatry)

16/10/2021

 

לדלקת סיסטמית השפעה על תסמינים ספציפיים ולא השפעה כללית על דיכאון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת American Journal of Psychiatry.

 

מחקרים קודמים שבחנו את חשיבות דלקת בהתפתחות דיכאון התעלמו ברובם מהאפשרות כי הדלקת הקשורה עם פרופיל תסמינים ספציפי של דיכאון ולא עם דיכאון בכללותו. יתרה מזאת, מרבית המחקרים כללו מספר משתתפים קטן ולא לקחו בחשבון את ההשפעה האפשרית של ערפלנים.

 

כעת, החוקרים בחנו את תוצאות בדיקות סרום או פלזמה של המשתתפים, לקביעת ריכוזי C-reactive protein (CRP). שאלונים למילוי עצמי מ-15 מחקרי חתך שימשו להערכת 24 תסמיני דיכאון. בנוסף, החוקרים בחנו את התסמינים הללו לאורך מעקב ממוצע של 3.2 שנים.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הימצאות תסמינים דיכאוניים נעו בין 1.1% למחשבות אובדניות ועד 21.5% לבעיות שינה. מניתוח הנתונים עלה קשר משמעותי בין ריכוזים גבוהים יותר של CRP ובין סיכון מוגבר לחוות תסמינים גופניים, כולל שינויי תאבון, אנרגיה ירודה ובעיות שינה, כמו גם ירידה בעניין בביצוע משימות. לאחר תקנון למשתנים סוציו-דמוגרפיים, גורמים התנהגותיים ומצבים כרוניים, הקשרים הללו נותרו על כנם.

 

מכלול העדויות לא תמך בקשר בין דלקת ובין ארבעה תסמינים רגשיים, כולל תחושות מטרד עקב גורמים שונים, חוסר תקווה בנוגע לעתיד, תחושת פחד ותחושה כי חייהם היו כישלון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי דלקת קשורה בעיקר עם תסמינים גופניים, דוגמת שינוי בתאבון, בעיות שינה, רמות אנרגיה נמוכות, אך לא עם תסמינים רגשיים.

 

לאור הממצאים, החוקרים סבורים כי הממצאים עשויים לסייע בהתאמה פרטנית של הטיפול בדיכאון לחולים עם תת-סוג של דיכאון על-רקע תהליכי דלקת.

 

American Journal of Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני