חדשות

טיפול ב-Pasireotide משפר סימנים ותסמינים של מחלת קושינג (Clin Endocrinol)

09/04/2014

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Endocrinology מדווחים חוקרים כי מתוצאות המחקר הגדול ביותר בשלב III להערכת טיפול תרופתי בחולים עם מחלת קושינג (Cushing's Disease) תועד שיפור משמעותי בסימנים ובתסמינים של המחלה במהלך 12 חודשי טיפול ב- Pasireotide, עם ירידה ברמות קורטיזול חופשי בשתן.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סימנים ותסמינים של מחלת קושינג משפיעים רבות על החולים ובמסגרת המחקר ביקשו לבחון את ההשפעה של טיפול ב- Pasireotide על סימנים ותסמינים בחולים עם מחלת קושינג. לשם כך, הם ערכו מחקר כפל-סמיות בשלב III עם הקצאה אקראית של שני מינונים של Pasireotide.

 

162 חולים עם מחלת קושינג עיקשת/חוזרת או חדשה ורמות קורטיזול חופשי בשתן של פי 1.5 ומעלה מהגבול העליון של הערכים התקינים חולקו באקראי לטיפול בזריקות תת-עוריות של Pasireotide  (600/900 מיקרוגרם, פעמיים ביום). לאחר שלושה חודשים, חולים עם רמות קורטיזול חופשי בשתן של עד פי שתיים מתחת לגבול העליון של הנורמה, ללא עליה מעל ערכי הבסיס, המשיכו במינון הטיפול שניתן; בכל האחרים הועלה המינון ל-300 מיקרוגרם, פעמיים ביום. לאחר שישה חודשים, החולים יכלו לקחת חלק בשלב תווית-פתוחה עד השלמת 12 חודשים, עם מינון מקסימאלי של 1,200 מיקרוגרם, פעמיים ביום. שינויים בסימנים ובתסמינים של היפרקורטיזוליזם במהלך 12 חודשי טיפול נבחנו בהתאם להיקף הפרשת קורטיזול חופשי בשתן.

 

ירידה בלחץ הדם תועדה גם ללא איזון מלא של הפרשת קורטיזול חופשי בשתן, והייתה הגדולה ביותר בחולים שלא קיבלו טיפול בתרופות לאיזון לחץ הדם במהלך המחקר. ירידה משמעותית ברמות כולסטרול כללי ו-LDL תוארו בחולים בהם הושג איזון של הפרשת קורטיזול חופשי בשתן. ירידה במדדי מסת הגוף, משקל והיקף מותניים תוארה במהלך המחקר גם ללא איזון מלא של הפרשת קורטיזול חופשי בשתן. תופעות לוואי היו אופייניות לאנאלוגים של סומאטוסטטין, למעט אירועים הקשורים בהיפרגליקמיה, שתוארו ב-72.8% מהמטופלים.

 

Clin Endocrinol (Oxf). 2014 Feb 17

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני