חדשות

האם יש מקום לבדיקות הדמיה בחולים עם כאבי ראש אופייניים למיגרנה? (מתוך Headache)

16/04/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Headache מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית חדשה, מהן עולה כי אין מקום להשלמת בדיקות הדמיה של המוח בכל החולים עם כאבי ראש אופייניים למיגרנה, בהעדר סימנים חשודים או דגלים אדומים.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע המלצות מבססות-עדויות עדכניות אודות המקרים בהם יש מקום להשלים בדיקות הדמיה בחולים עם מיגרנה.

 

הסקירה השיטתית כללה מאמרים שכללו משתתפים בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר פנו לקבלת טיפול אמבולטורי בשל מיגרנה מכל סוג והשלימו בדיקות הדמיה (MRI או CT). החוקרים ערכו חיפוש במאגרי Medline, Web of Science ו-Cochrane Clinical Trials בשנים 1973 עד 2018.

 

החיפוש הראשוני הוביל לזיהוי 2,269 פרסומים, כאשר 23 מאמרים ענו על קריטריוני הסקירה. מרבית המחקרים היו מחקרי עוקבה רטרוספקטיביים או מחקרי חתך וארבעה מחקרים היו מחקרים פרוספקטיביים תצפיתיים. מבין אלו, 10 מחקרים בחנו את החשיבות של CT בלבד, 9 מחקרים בחנו את מקומו של MRI בלבד בחולים אלו ו-4 מחקרים בחנו את השימושיות של שתי בדיקות ההדמיה.

 

ממצאים חריגים נפוצים כללו איסכמיה כרונית או אטרופיה בבדיקת CT ו-MRI, ונגעים לא-ספציפיים בחומר הלבן בבדיקת MRI.

 

ממצאים חריגים בעלי חשיבות קלינית אשר דרשו התערבות היו די נדירים. ממצאים חריגים בעלי חשיבות קלינית בחולים עם כאבי ראש אופייניים למיגרנה וללא מאפיינים חריגים או דגלים אדומים לא היו נפוצים יותר בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

החוקרים כותבים כי אין הכרח להשלים בדיקות הדמיה בחולים עם כאבי ראש אופייניים למיגרנה עם בדיקה נוירולוגית תקינה ובהעדר מאפיינים חריגים או דגלים אדומים. ניתן לשקול בדיקות הדמיה בחשד למיגרנה במקרים הבאים: אאורה חריגה, ממושכת או קבועה; עליה בתדירות או חומרת מאפיינים קליניים או שינוי במאפיינים הקליניים; הופעה ראשונה של מיגרנה או המיגרנה הגרועה ביותר, מיגרנה עם אאורה מגזע המוח, מיגרנה עם בלבול, מיגרנה עם ביטויים מוטוריים, מיגרנה בגיל מבוגר, אאורה ללא כאבי ראש, כאב ראש לאחר חבלה, או כאבי ראש בצד אחד. מרבית העצות הללו מבוססות על קונצנזוס עם עדויות מעטות, אם בכלל.

 

Headache. 2020;60(2):318-336

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני