חדשות

שת''פ בין ישראל ובריטניה מעניק לזברה מדיקל ויז׳ן, NHS ואסותא מענק לפיתוח חוצה מדינות של שירות מבוסס בינה מלאכותית לגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס.

23/11/2020

הודעת זברה מדיקל ויז׳ן.

שת״פ בין ישראל ובריטניה מעניק לזברה מדיקל ויז׳ן, NHS ואסותא מענק לפיתוח חוצה מדינות של שירות מבוסס בינה מלאכותית לגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס
אסותא ושירות הבריאות הלאומי בגלאזגו סקוטלנד בחרו בזברה מדיקל ויז׳ן לפתח טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית לגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס; המענק ניתן במסגרת תכנית EUREKA; בשנתיים הקרובות ייערכו ניסויים קליניים במסגרתם כבר יוטמע הפתרון בבתי החולים
(23 בנובמבר, 2020, ישראל) - הסטארטאפ הישראלי זברה מדיקל ויז׳ן מכריז היום (ב') על קבלת מענק ישראלי-בריטי במסגרת תכנית EUREKA שמטרתו פיתוח משותף של פתרון חדשני לגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס, בשיתוף עם צוותים קליניים באסותא וב-NHS (שירות הבריאות הלאומי בממלכה המאוחדת) בסקוטלנד. הפיתוח ילווה על-ידי חברת Storm ID הסקוטית, המתמחה במתן ייעוץ לשירותים רפואיים. המענק של EUREKA נועד לתמוך במחקר ובפיתוח משותף שיתקיים בשנתיים הקרובות, ויניב מודל חדשני לגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס ומניעת שברים שמקורם במחלה, זאת במסגרת העבודה משותפת של זברה מדיקל ויז׳ן ואסותא בתחום בריאות הציבור.
המודל החדש נועד לייעל ולשפר את הטיפול בקהילה ולחסוך עלויות משמעותיות למערכות הבריאות, כשהמודל עצמו יתבסס על למידת מכונה. הפיתוח המשותף יעשה ניתוח של הדמיות רפואיות קיימות עבור מטופלים במודלים מבוססי בינה מלאכותית, כדי לסייע לצוותים הרפואיים לזהות מטופלים עם אוסטיאופורוזיס  בשלב מוקדם ולחבר אותם לתכנית מניעה בקהילה. בשנתיים הקרובות יערכו ניסויים קליניים, כבר במהלכם הפתרון יוטמע וייבחן בבית החולים אסותא ובבתי החולים של NHS בגלאזגו.
אוסטיאופורוזיס היא מחלה הקשורה בירידה בצפיפות העצם ועלייה משמעותית בסיכון לשברים, וידועה גם בתור ״המוות השקט״. ההערכה היא שאחת מכל שלוש נשים מעל גיל 50, וגבר אחד מתוך חמישה יסבלו משבר אוסטאופורוטי במהלך חייהם, רבים מהם כלל מבלי שידעו כי הם סובלים מהמחלה. פחות משליש מהחולים יחזרו למצב תפקוד תקין כפי שהיו לפני השבר, היתר יסבלו מירידה בניידות ובתפקוד, דבר המשפיע מאוד גם על סביבתו הקרובה של המטופל. שיעור התמותה בתוך שנה מהשבר הראשון עומד על כ-20%. למרות חומרת המחלה, כיום יש תת-אבחון שלה, וכתוצאה מכך תת טיפול. הערכות בעולם הן שאפילו לאחר השבר הראשון פחות מ-25% מהחולים מופנים לטיפול.
ד״ר מיכל גינדי, מנהלת מערך הדימות וראש אגף חדשנות באסותא: "היכולת לבחון מחדש מידע שכבר קיים בהיסטוריית המטופל ומהדמיות זמינות שעשה בעבר, היא היתרון המשמעותי של כניסת הבינה המלאכותית לתחום הרפואה. אסותא מבצעת יותר מ-200 אלף סריקות CT בשנה, ושמחה לקחת תפקיד משמעותי בגילוי מוקדם של אוסטאופורוזיס. מניתוח הנתונים שנאספו לצורך אינדיקציות קליניות אחרות, בתוספת המידע הקיים, אנו יכולים למנוע שברים ולתרום במאמץ לשיפור בריאות הציבור".
אוהד ארזי, מנכ״ל זברה מדיקל ויז׳ן: "אנחנו שמחים על ההזדמנות להרחיב את שיתוף הפעולה שלנו עם אסותא ועם NHS בזכות היוזמה המבורכת בין ממשלות ישראל ובריטניה. זוהי הזדמנות אדירה עבור זברה מדיקל ויז׳ן להתרחב ולהציע את פתרונותיה למערכות הבריאות הישראלית והבריטית כדי לעודד גילוי מוקדם ולסייע ככל האפשר לאוכלוסיות סיכון, במיוחד בימים אלו".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני