חדשות

בתחילת 2021 יתחיל פיילוט לבדיקת סקר לסרטן הריאה (הודעת דוברות הכנסת)

24/11/2020

לאחר דחייה של כמעט שנה, משרד הבריאות הודיע היום (יום ג') בוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) שהפיילוט לבדיקת סקר לאיתור מוקדם לסרטן ריאה ייחל בינואר 2021. בימים הקרובים צפוי המשרד לחתום על חוזה עם חברה שתיישם את הפיילוט.

בדיון השתתפה ד"ר שני שילה מנכ"לית ומייסדת העמותה הישראלית לסרטן ריאה: "חלפה שנה מאז אושרה בדיקת הסקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאה ומהלך לא התקדם וכל יום אנחנו מאבדים עוד ועוד אנשים. למען רווחת הציבור, אנא תדאגו שהבדיקה הזו תצא לדרך וכך נוכל להציל עוד אנשים. ההודעה היום של משרד הבריאות היא בשורה מדהימה שיכולה להציל חיים של רבים".

ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) יו"ר הועדה לפניות הציבור: "אנחנו לא נרפה. כולם מבינים את החשיבות של בדיקת הסקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאה. כל יום מתים אנשים ואנחנו צריכים להציל אותם. צריך לסגור את הפערים ומהר, אין סיבה שזה ייקח הרבה זמן. משרד הבריאות צריך להזדרז. אני מברך על ההחלטה ונמשיך עקוב אחרי היישום שלה".

פרופ' ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי בסורוקה ויו"ר העמותה הישראלית לסרטן ריאה: "צריך לקדם את הנושא כי החולים מתים כל יום ואין לנו זמן לחכות. הפיילוט כבר שנה נותר עלום ללא תוכנית ברורה ולכן אני דורש לקדם אותו. נכון שיש קורונה ומשרד הבריאות עסוק אבל עדין צריך לטפל בפיילוט לפחות בהיבט המקצועי. ועדת הסל כבר קיבלה החלטה וצריך לממש אותה וכלל המכונים ובתי החולים שעומדים בקריטריונים יכולים לקדם את הנושא כבר מחר בבוקר"

ד"ר עבד אגבריה מנהל המכון האונקולוגי בבני ציון: "הדרך היחידה היום להציל חיים זה לגלות את המחלה בשלבים מוקדמים ואת זה ניתן לעשות רק באמצעות בדיקת סקר. הבדיקה הזו מצילת חיים וזה הוכח במחקים באירופה ובארה"ב. אני כאן כדי לצעוק בשם המטופלים. ניתן להציל חולים רבים בישראל אם רק ניישם את ההחלטה של ועדת הסל".

שלום פרוסט ביצע סקר לאיתור מוקדם של סרטן ריאה וחייו ניצלו: "בהתחלה לא רציתי לעשות את בדיקת הסקר, אבל אחרי שביצעתי אותה קיבלתי פניה מבית החולים להגיע לשיחה. גילו לי סרטן ריאה בשלב מוקדם והסירו לי את הגידול בניתוח. הצילו לי את החיים.. אני עדות חיה לזה שבדיקת הסקר מצילת חיים. עשיתי מאז שלוש-ארבע בדיקות נוספות והכל בסדר".

עו"ד ענת ברמן, חולה בסרטן ריאה: "מזלי לא שפר עלי. אני לא ביצעתי בדיקת סקר וגילו לי סרטן רק בשלב גרורתי. אני רק בת 55 עישנתי 38 שנה 2 חפיסות ביום. אם הייתי מבצעת את הבדיקה סביר להניח שהיו מאתרים את המחלה מוקדם. אני סבורה שחייבים ליישם את הפיילוט ולהציל חיים של חולים".

אורי אייס חולה בסרטן הריאה: "חליתי בסרטן ריאות לפני יותר משלוש שנים.  במשך יותר משלושים שנים עישנתי בכמות משמעותי. אבל 13 שנים לפני הגילוי כבר הפסקתי לעשן ובכל זאת חליתי. הייתי אדם פעיל, עושה ספורט ומקפיד על בדיקות שגרתיות. גילו לי את הסרטן בריאות במצב מפושט עם גרורות במוח. אילו הייתה בדיקת סקר במדינת ישראל, היו מגלים לי את הסרטן בשלב מוקדם. אני מטופל בתרופה שעולה 35 אלף שקלים בחודש, תעשו חשבון  כמה כסף היה ניתן לחסוך למדינה רק משנת טיפול אחת אילו רק היו מיישמים את הפיילוט של הבדיקה".

מג' טל מורגנשטיין מנהל חטיבת טכנולוגיות רפואיות במשרד הבריאות: "הסקר עלה לדיוני ועדת סל מספר פעמים בשנים האחרונות. ועדת הסל החליטה לא להכליל אותה אבל בגלל המורכבות, התקבלה החלטה לאשר תקציב ייעודי לפיילוט כדי לבדוק את הישימות והיעילות של הבדיקה. לצורך זה היה אמור להגיע תקציב ממשרד האוצר שהתקבל רק בסוף יולי. לאחר מכן נפתח מכרז שהסתיים בסוף אוגוסט ובסוף אוקטובר נבחרה חברה ליישום התוכנית. אנחנו בשלבים אחרונים של חתימה. הפיילוט יחל בתחילת שנת 2021. משרד הבריאות וגורמים נוספים במערכת ייקחו בו חלק. הייתה לנו פניה גם מהעמותה בישראלית לסרטן ריאה להיות חלק ואנחנו כמובן נעשה את זה.

רקע על סרטן ריאה ובדיקת הסקר

סרטן ריאה נחשב לסרטן הקטלני ביותר מכל מחלות הסרטן ושיעורי התחלואה רק הולכים וגדלים. על פי הערכות בכל שנה מתגלים כ- 220,000 חולים חדשים ברחבי העולם ו-2,500 חולים בישראל.

למרבה הצער, ברוב המקרים (בין 80%- 70%) התסמינים של המחלה מופיעים רק בשלב מתקדם. ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי להציל את החולה. במידה והמחלה מתגלה בשלבים מוקדמים ניתן באמצעות ניתוח להסיר את הגידול, להאריך משמעותית את תוחלת חייו של החולה, לשפר את סיכויי ההישרדות שלו ולהפחית באופן דרמטי את שיעורי התמותה מסרטן ריאה. על פי נתוני רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות בכל שנה 1,900 בני אדם נפטרים מהמחלה בישראל.

מחקרים רבים הוכיחו שעישון הוא הסיבה המרכזית לתחלואה בסרטן ריאה. הסיכוי לפתח את המחלה גדל עם העלייה במספר הסיגריות שמעשנים, וככל שגיל התחלת העישון הוא מוקדם יותר. למעשה, אחד מכל חמישה ישראלים בוגרים בישראל מעשן ושיעור המעשנים בארץ גבוה מהממוצע במדינות המפותחות (OECD).

לפני מספר שנים פותחה בדיקה שמטרתה לאתר בשלב מוקדם את סרטן הריאה. הבדיקה מתבצעת באמצעות צילום סי-טי (CT) במינון קרינה נמוכה, אותה יש לעבור אחת לשנה. הבדיקה מיועדת לאוכלוסייה בסיכון גבוה לחלות בסרטן ריאה – אנשים בגילאים 55-74 שעישנו במשך שלושים שנה קופסה אחת ביום או יותר או במשך חמש עשרה שנה שתי קופסות ביום. הבדיקה מיועדת גם לאנשים מעשנים בפועל וגם לכאלו שהפסיקו לעשן ובתנאי שלא חלפו חמש עשרה שנה מאז שנגמלו. בדיקת הסקר לאיתור מוקדם מאפשרת לזהות נגעים בריאות שיכולות להיות שפירים ולא מסוכנים או נגעים סרטניים. במידה ויש חשד לממצאים מסוכנים, הרופא יכול להמליץ על נטילת ביופסיה ובמקרים מסוימים גם על ניתוח להסרה של הגידול.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני