חדשות

עדויות חדשות תומכות בתועלת הלבבית של Finerenone בחולי סוכרת ללא מחלה קרדיווסקולארית (מתוך כנס ה-AHA)

30/11/2020

 

מנתונים ממחקר FIDELIO-DKD שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association עולה כי ל-Finerenone תועלת קרדיווסקולארית בחולים עם סוכרת מסוג 2 ומחלת כליות כרונית, גם בהעדר היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

הטיפול ב- Finerenone הדגים תועלת בהגנה ראשונית ושניונית מפני מחלות לב וכלי דם עם הפחתת שיעורי תמותה קרדיווסקולארית, אירוע מוחי או אירוע לבבי לא-פטאלי, או אשפוז עקב אי-ספיקת לב, בהשוואה לפלסבו, עם ירידה בהיקף של 15% בקרב חולים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם וירידה יחסית של 14% בחולים ללא היסטוריה של מחלה קרדיווסקולארית.

 

מדגם המחקר כלל 5,674 משתתפים, מהם 45.9% עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם. לאורך חציון מעקב של 2.6 שנים, טיפול ב- Finerenoneהפחית את הסיכון לתוצא קרדיווסקולארי משולב, בהשוואה לפלסבו (יחס סיכון של 0.86; p=0.034), עם אינטראקציה לא-מובהקת סטטיסטית בין חולים עם ובלי מחלות לב וכלי דם (יחס סיכון של 0.85 בחולים עם היסטוריה של מחלות לב וכלי דם ויחס סיכון של 0.86 באלו ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם).

 

היארעות אירועים חריגים על-רקע הטיפול הייתה דומה בין שתי זרועות המחקר, עם היארעות נמוכה של הפסקת טיפול קבועה על-רקע היפרקלמיה (2.3% עם Finerenone לעומת 0.8% עם פלסבו בחולים עם היסטוריה של מחלות לב וכי דם ו-2.2% עם Finerenone לעומת 1.0% עם פלסבו בחולים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

בקרב חולים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, התוצא הכלייתי המשולב, כולל משלב תמותה עקב מחלת כליות, אי-ספיקת כליות, או ירידה ממושכת של לפחות 40% בקצב הפינוי הגלומרולארי, תועד בשיעור של 9.1 מקרים ל-100 שנות-אדם בקבוצת הפלסבו, בהשוואה ל-8.42 מקרים ל-100 שנות-אדם באלו תחת טיפול ב- Finerenone (ירידה יחסית של 6% בסיכון שלא הייתה מובהקת סטטיסטית). ההבדל בין שתי הקבוצות בשיעור האירועים העיקריים הגיע למובהקות סטטיסטית.

 

ממכלול העדויות עלה כי Finerenone עשוי לשמש לטיפול בחולים עם סוכרת מסוג 2 עם ובלי היסטוריה של מחלות לב וכלי דם. ללא תלות בתת הקבוצה לפי היסטוריה של מחלות לב וכלי דם, הממצאים מכלל החולים העידו על השפעה חיובית הן מבחינת התוצא הכלייתי העיקרי והן מבחינת התוצא המשני של משלב אירועים קרדיווסקולאריים.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני