חדשות

סמנים קליניים של ויטיליגו מלווים בסיכון מוגבר להתקדמות מחלה (JAMA Dermatology)

29/01/2020

 

נוכחות לפחות סמן קליני אחד של ויטיליגו מלווה בסיכון מוגבר להתקדמות המחלה לאורך המעקב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מסין שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology. החוקרים מסבירים כי נוכחות סמנים קליניים, כולל סימן Trichrome Sign, דה-פיגמנטציה בצורת קונפטי ותופעת Koebner Phenomenon בחולים עם ויטיליגו עשויים להיות מלווים במחלה חמורה יותר והתקדמות מחלה מהירה יותר.

 

החוקרים בחנו את החשיבות של שלושת הסמנים הקליניים השונים בהערכת שלב, התקדמות, חומרת ופרוגנוזה של ויטיליגו במחקר שכלל 425 חולים עם ויטיליגו.

 

בסה"כ, ב-201 חולים (47.3%) הייתה עדות לאחד או יותר מהסמנים הקליניים הללו. בשיעור גבוה יותר משמעותית של חולים עם לפחות סמן קליני אחד תועדה ויטיליגו פעילה בתחילת המחקר (97.5% לעומת 71.0%) ולאחר שלושה חודשים (45.3% לעומת 23.2%).

 

התקדמות מחלה לאחר חודש אחד (70.6% לעומת 26.8%) ולאחר שלושה חודשים (31.3% לעומת 4.0%) הייתה גם כן נפוצה יותר משמעותית בקרב חולים עם סמנים קליניים.

 

רמות CXCL10 בדם היו גבוהות יותר באופן עקבי בחולים עם סמנים קליניים, ושיעור החולים עם מדד VASI (Vitiligo Area Scoring Index) של מעל 50 נקודות היה גבוה יותר משמעותית בחולים עם עדות לאחד הסמנים הקליניים.

 

במהלך המעקב, חולים עם לפחות סמן קליני אחד חוו שיפור קטן יותר משמעותית במדדי VASI ושיעור נמוך משמעותית של רה-פיגמנטציה, בהשוואה לחולים ללא סמנים קליניים.

 

נוכחות מספר סמנים קליניים בתחילת המחקר לוותה בשיעור גבוה יותר של מחלה פעילה לאחר שלושה חודשי מעקב ובשיעור גבוה יותר של התקדמות מחלה לאחר חודש ולאחר שלושה חודשים.

 

החוקרים כותבים כי מרבית המדדים להערכת המחלה לא היו שונים משמעותית לפי סמן קליני ספציפי, אך משך ההתקדמות הממוצע היה ארוך יותר משמעותית והשיפור במדדי VASI היה גדול יותר משמעותית עם עדות לסימן Trichrome Sign, בהשוואה לתוצאות ללא סמן זה.

 

החוקרים כותבים כי בחולים עם סמנים קליניים רבים ייתכן צורך בטיפול אינטנסיבי יותר.

 

JAMA Dermatology, online January 22, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני