חדשות

טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין לאטופיק דרמטיטיס אינו מלווה בסיכון מוגבר לממאירות (JAMA Dermatol)

17/09/2020

 

טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין כנגד אטופיק דרמטיטיס אינו מלווה בעליה משמעותית בסיכון להתפתחות סרטן עור, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל מבוגרים עם אבחנה של אטופיק דרמטיטיס או דרמטיטיס ממאגר Kaiser Permanente Northern California? כל החולים היו בגילאי 40 שנים ומעלה והיו במעקב לאורך תקופה ממוצעת של 7.70 שנים. מעל 7,000 חולים קיבלו טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין, כאשר קרוב ל-74,000 חולים קיבלו טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים, כאשר ביתר 46,000 החולים לא ניתן טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין או קורטיקוסטרואידים.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים במעכבי קלצינאורין לא תועד סיכון מוגבר משמעותית ל-Keratinocyte Carcinoma, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול מקומי בקורטיקוסטרואידים. גם כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי תתי-סוגים של Keratinocyte Carcinoma, טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין לא נקשר עם סיכון מוגבר ל-Basal Cell Carcinoma או Squamous Cell Carcinoma.

 

בנוסף, החוקרים מדווחים כי טיפול במעכבי קלצינאורין לא לווה בסיכון מוגבר להתפתחות Basal Cell Carcinoma בהשוואה לאלו שלא נחשפו לטיפול מקומי במעכבי קלצינאורין או קורטיקוסטרואידים.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי מינון, תדירות מתן ומשך הטיפול המקומי במעכבי קלצינאורין לא השפיע משמעותית על הסיכון הכולל ל-Keratinocyte Carcinoma, Basal Cell Carcinoma או Squamous Cell Carcinoma.

 

החוקרים מסבירים כי רופאים יכולים להתבסס על עדויות אלו בייעוץ והמלצה למטופליהם בהם התועלת של המשך טיפול מקומי במעכבי קלצינאורין עולה על הנזקים האפשריים של הטיפול.

 

JAMA Dermatol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני