חדשות

ההשפעה של מחלה ממארת על מבנה הלב (Journal of the American Heart Association)

01/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ממאירות פעילה מלווה בשינויים בגודל חללי הלב, תפקוד הלב וסמנים המעידים על בריאות הרקמה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים הערכה מקיפה של השינויים בלב ובכלי הדם בחולי סרטן שטרם החלו טיפול כימותרפי ולקבוע את ההבדלים בממצאי הדמיה בתהודה מגנטית להערכה לבבית בין חולים אלו ובין ביקורות בריאות.

 

מדגם המחקר כלל 281 חולים עם לימפומה או ממאירות שד פעילה לפני התחלת טיפול כימותרפי בעל רעילות לבבי, כמו גם 102 מתנדבים בריאים. משתתפים בשתי זרועות המחקר עברו בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הלה לקביעת נפח חללי הלב, מקטע הפליטה ותפקוד חדר שמאל.

 

הגיל הממוצע של חולי הסרטן עמד על 53.8 שנים, כאשר הרוב המוחלט היו נשים (79%).

 

למרות דמיון במקטע פליטה של חדר שמאל בין זרועות המחקר, בקרב חולי סרטן תועדו חללי לב קטנים יותר, עליה במתח סיסטולי ואמפליטודה ועליה במיפוי T1 לעומת מתנדבים תואמים. לאחר תקנון לגיל, מין, יתר לחץ דם וסוכרת, הקשר בין ממאירות ובין מדדים הדמייתיים אלו נותרה על כנה.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את המנגנונים הפתופיזיולוגיים בבסיס הממצאים הללו ולבחון את החשיבות בכל הנוגע לטיפול בחולי סרטן המופנים לקבלת טיפול בעל רעילות לבבית.

 

Journal of the American Heart Association 2021

 

הערת מערכת:

השבוע נקיים דיון מומחים מצולם בממצאי המחקר הזה והשלכותיו הקליניות בהשתתפות ד’’ר זאזא יעקבשווילי , ד״ר חמדאן וד״ר גילון 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני