חדשות

טיפול בתרופות לאיזון לחץ הדם החוצות מחסום דם-מוח עשויות להגן על הזיכרון (Hypertension)

22/06/2021

 

מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת Hypertension עולה כי טיפול תרופות לאיזון לחץ דם, החוצות את מחסום דם-מוח, עשוי להיות מלווה ביריד קטנה יותר בזיכרון, בהשוואה לתרופות אחרות לטיפול ביתר לחץ דם.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יתר לחץ דם הינו גורם סיכון מוכר היטב להידרדרות קוגניטיבית ודמנציה בקשישים, ממצאים המדגישים את החשיבות האפשרית של טיפול לאיזון יתר לחץ דם במאמצי המניעה. מחקרים אודות טיפולים להפחתת לחץ דם הציעו השפעה אפשרית של הטיפולים על תפקוד קוגניטיבי ושינויים עצביים.

 

כעת, החוקרים השלימו מטה-אנליזה במטרה לבחון את התועלת הקוגניטיבית האפשרית של תרופות הפועלות על מערכת ציר רנין-אנגיוטנסין וחוצות את מחסום דם-מוח, בהשוואה לתרופות שאינן חוצות את מחסום דם-מוח.

 

הסקירה כללה נתונים אודות 12,849 משתתפים מ-14 מדגמים מ-6 מדינות, כולל אוסטרליה, קנדה, גרמניה, אירלנד, יפן וארצות הברית והחוקרים בחנו את התפקוד הקוגניטיבי בהתאם ליכולת של תרופות לאיזון לחץ דם לחצות את מחסום דם-מוח.

 

מהנתונים עולה כי בקשישים שנטלו תרופות הפועלות על ציר רנין-אנגיוטנסין, אשר חצו את מחסום דם-מוח, יכולת ההיזכרות הייתה טובה יותר לאורך שלוש שנות מעקב, בהשוואה לטיפול בתרופות שלא חצו את מחסום דם-מוח, למרות שהיו בסיכון יחסית גבוה יותר למחלות כלי דם. מנגד, באלו שנטלו תרופות שלא חצו את מחסום דם-מוח תועדה יכולת קשב טובה יותר לאורך אותה תקופת זמן, אם כי ייתכן כי העובדה כי היו בסיכון נמוך יותר למחלות כלי דם היוותה הסבר חלקי לתוצאות אלו.

 

ממצאי המחקר מצביעים על קשר בין תרופות הפועלות על ציר רנין-אנגיוטנסין וחוצות את מחסום דם-מוח ובין ירידה קטנה יותר בתפקוד הזיכרון בקשישים.

 

Hypertension 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני