חדשות

מומחים מציעים סיווג חדש של תגובות עוריות לחיסון כנגד נגיף הקורונה (Journal of the American Academy of Dermatology)

25/09/2021

 

דרמטיטיס ספונגיוטית (Spongiotic Dermatitis) הינה התגובה העורית הנפוצה ביותר המדווחת בעקבות חיסון כנגד נגיף הקורונה בקרב אלו בהם הושלמה ביופסיה עורית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תגובות עוריות לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה תוארו לעיתים קרובות. עם זאת, המאפיינים ההיסטופתולוגיים והמאפיינים הקליניים לא נבחנו היטב.

 

כעת בחנו החוקרים את הנתונים ממאגר ארצי ומצאו 803 מקרים מדווחים של תגובות עוריות בעקבות חיסון כנגד נגיף הקורונה, כאשר ב-7% (58 מקרים, גיל ממוצע של 61 שנים) מהמקרים הושלמה ביופסיה עורית. מרבית המשתתפים במחקר קיבלו חיסונים של חברת מודרנה (46%) או פייזר (42%), וחלק קטן קיבל חיסונים של חברת ג'ונסון וג'ונסון (1.7%) או של חברת אסטרה-זנקה (1.7%).

 

מהנתונים עולה כי דרמטיטיס ספונגיוטית הייתה התגובה ההיסטופתולוגית המדווחת הנפוצה ביותר, עם הבדלים בדפוס המעורבות וחומרת התגובה העורית מפפולות עם גלדים ועד פריחה דמויות פיטיריאזיס רוזאה. בנוסף, פפולות ורודות עם קשקשת עדינה גם תוארו בקבוצה זו.

 

לאור ממצאים אלו, המומחים הציעו את הקיצור V-REPP (Vaccine Related Eruption of Papules and Plaques) לספקטרום זה של תגובות עוריות לאחר החיסון.

 

מהערכה נוספת עלה כי תגובות דמויות בולוס פמפיגואיד תוארו ב-12 חולים. ארבעה חולים פיתחו רגישות-יתר עורית, הרפס זוסטר ותגובה דמוית ליכן פלאנוס. עוד תועדו שני חולים עם כל אחת מהתגובות הבאות: תגובת אורטיקריה, דרמטוזיס נויטרופילית, וסקוליטיס לויקוציטוקלסטית, תגובה מקומית גדולה מאוחרת או מורביליפורמית. חולה אחד דיווחו על אריתרומלאלגיה וחמישה חולים חוו תגובות אחרות.

 

מעבר לקיצור החדש שפיתחו החוקרים, הם מציעים לשים לב ל-12 דפוסים אחרים אשר תוארו בחולים שקיבלו את החיסונים כנגד נגיף הקורונה.

 

Journal of the American Academy of Dermatology 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני