חדשות

מומחים טוענים כי אין מקום להשלמת בדיקת סקר ל-COVID-19 בשל תסמינים גסטרואינטסטינאליים (Gastroenterology)

24/05/2020

 

תסמינים גסטרואינטסטינאליים עשויים להיות פחות נפוצה בחולי COVID-19 מכפי שסברו בעבר, כך שבחולים עם תסמינים אלו וללא סיבה אחרת לבדיקה לנגיף ייתכן ואין צורך להשלים בדיקה ל-COVID-19, כך עולה מסקירה מהירה מטעם ה-American Gastroenterology Association.

 

החוקרים בחנו את שיעורי הימצאות שלשול, בחילות, הקאות, כאבי בטן והפרעות בתפקודי כבד על-רקע COVID-19 בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה שכללו 118 מחקרים.

 

מהנתונים עולה כי 7.7% מהחולים סבלו משלשול, 7.8% סבלו מבחילות/הקאות, 3.6% התלוננו על כאבי בטן, ב-15% זוהו הפרעות ברמות AST ו-ALT וב-16.7% תועדו ריכוזי בילירובין חריגים. שיעורי הימצאות תסמינים גסטרואינטסטינאליים ועליות ברמות AST/ALT היו גבוהים יותר במחקרים שנערכו מחוץ לסין.

 

החוקרים מציינים כי כאשר דווח על תסמינים גסטרואינטסטינאליים, היה קשה לקבוע אם מדובר היה בתסמינים מבודדים או שהחולים סבלו גם במקביל מתסמינים קלאסיים של COVID-19. מרבית המחקרים לא דיווחו על משך התסמינים הגסטרואינטסטינאליים טרם ההתייצגות.

 

על-בסיס המידע המוגבל הזמין, קבוצת המומחים פיתחה מספר המלצות בנוגע לייעוץ לחולים עם COVID-19.

 

במקרים של חולים אמבולטוריים עם הופעה חדשה של שלשול או תסמינים גסטרואינטסטינאליים אחרים יש להשלים הערכה לחשיפה לאדם חולה ולשאול שאלות אודות תסמינים טיפוסיים ל-COVID-19. בחולים שאושפזו באבחנה או בחשד ל-COVID-19 יש לשאול על היסטוריה של תסמינים גסטרואינטסטינאליים, כולל מועד ההופעה, מאפיינים, משך התסמינים והחומרה.

 

יש לשקול השלמת בדיקת SARS-CoV-2 באזורים עם שיעורי הימצאות גבוהים, אך אין עדויות מספקות בכדי לתמוך בבדיקת צואה לאבחנה או ניטור COVID-19 באופן שגרתי.

 

בחולים עם הפרעה בתפקודי כבד על-רקע חשד או אבחנה של COVID-19 יש להשלים הערכה של אבחנות חליפיות. חולים שאושפזו בחשד או עם אבחנה של COVID-19 ישלימו בדיקת דם להערכת תפקודי כבד בעת האשפוז, כאשר יש לשקול מעקב אחר תפקודי הכבד לאורך האשפוז, בעיקר באלו תחת טיפול תרופתי ל-COVID-19, שכן חלק גדול מהתרופות עלול לגרום להפרעה בתפקודי כבד.

 

המומחים מציינים כי ישנן עוד שאלות רבות שנותרו ללא-מענה אודות SARS-CoV-2 וחשוב להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Gastroenterology, online May 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני