חדשות

תרופה חדשה עשויה לסייע בטיפול בהפרעות אכילה בולמוסית (מתוך כנס ה-APA)

02/06/2019

 

תכשיר חדש ממשפחת NDRI (Norepinephrine Dopamine Reuptake Inhibitor) המצוי בפיתוח בשלב 3 הדגים תוצאות מבטיחות לשינוי התנהגויות אכילה במבוגרים עם הפרעות אכילה בולמוסית (Binge Eating Disorder), כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Psychiatric Association.

 

המחקר בן 12 שבועות כלל 485 חולים עם הפרעת אכילה בולמוסית, כולם בגילאי 18-55 שנים, רובם סבלו מעודף-משקל או השמנת-יתר. בתחילת המחקר, כל המשתתפים דיווחו על שלושה ימי אכילה בולמוסית בשבוע ולפחות שני ימי אכילה בולמוסית בשבוע במהלך ששת החודשים הקודמים.

 

המשתתפים במחקר קיבלו פלסבו פומי או Dasotraline במינון של 4 או 6 מ"ג ביום. תוצא היעילות העיקרי היה השינוי במספר ימי אכילה בולמוסית בשבוע לאחר 12 שבועות.

 

מהנתונים עלה כי טיפול במינון 6 מ"ג היה עדיף באופן מובהק סטטיסטית על פלסבו (3.47- לעומת 2.92-, p=0.0045). עוד זיהו החוקרים מגמה בולטת ליעילות טיפול ב-Dasotraline במינון 4 מ"ג. הממצאים היו חיוביים מהשבוע הראשון עד לשבוע השמיני, אך לאחר מכן לא זוהה הבדל מובהק סטטיסטית בין שתי נקודות הזמן האחרונות.

 

השיפור בתוצאי יעילות משניים נטה לטובת Dasotraline. לדוגמא, שינויים במדדי Binge Eating Clinical Global Impression of Severity Scale בחולים שטופלו ב-Dasotraline במינון 6 מ"ג עמד על 2.27-, בהשוואה ל-1.77 באלו תחת פלסבו. בקרב אלו שטופלו במינון של 4 מ"ג, השינוי של 2.13-, לעומת 1.77 באלו בקבוצת הפלסבו.

 

לפי מדד Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale Modified for Binge Eating, השינוי במדדים בהשוואה לפלסבו עמד על 15.2- לעומת 11.8- עם טיפול במינון 6 מ"ג ועל 14.1- לעומת 11.8- עם טיפול במינון 4 מ"ג.

 

באשר לאירועים חריגים, חלק מהחולים שנטלו Dasotraline חוו חרדה. אירועים חריגים אחרים כללו נדודי שינה, פה יבש, כאבי ראש, בחילות, ירידה בתאבון וירידה במשקל. בנוסף, חלק מהחולים חוו פסיכוזה, ככל הנראה משנית לעליה בדופמין.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בהשפעה החיובית של Dasotraline לטיפול במבוגרים עם הפרעות אכילה בולמוסית.

 

מתוך כנס ה-APA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני