חדשות

בילדים עם אקזמה שכיחות גבוהה של הפרעות שינה (JAMA Pediatr)

10/03/2019

 

בילדים עם אקזמה, גם במקרים של מחלה בדרגה קלה, תתכן שכיחות מוגברת של איכות שינה ירודה, בהשוואה לילדים ללא המחלה העורית הנפוצה, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 13,988 ילדים, כולל 4,938 ילדים (35%) עם אקזמה. כל הילדים השלימו הערכות שינה רבות בין הגילאי 2-16 שנים.

 

לאקזמה לא הייתה השפעה על הכמות הכוללת של שישנו הילדים. עם זאת, בהשוואה לילדים ללא אקזמה, באלו עם התלקחויות אקזמה קלה תועד עליה של 40% בסיכוי להפרעות שינה

 רבות, באלו עם התלקחויות אקזמה בדרגה חמורה תועדה עליה של 85% בסיכוי הנ"ל.

 

גם כאשר ילדים עם אקזמה לא הציגו תסמינים פעילים, עדיין נרשמה עליה של 41% בסיכון לאיכות שינה ירודה לאורך הילדות, בהשוואה לילדים ללא אקזמה.

 

כאשר הילדים עם אקזמה סבלו גם מאסתמה או אלרגיות, החוקרים זיהו עליה של 52% בסיכוי לאיכות שינה ירודה לאורך הילדות, גם ללא התלקחויות פעילות. כאשר ילדים סבלו מאסתמה או אלרגיות ביחד עם התלקחויות אקזמה חמורה, הם היו בסיכון גבוה כפליים לאיכות שינה ירודה.

 

להערכת כמות השינה, החוקרים שאלו אימהות אודות השעות בהן הילדים בד"כ הלכו לישון והשעות בהן התעוררו בבוקר; בסקר האחרון, ילדים בגילאי 16 שנים השיבו לשאלות בעצמם. תנומות במהלך היום נכללו בסך שעות השינה של ילדים עד גיל שבע שנים.

 

החוקרים גם שאלו אודות גורמים המשפיעים על איכות השינה, כולל מספר ההשכמות, קשיי הירדמות וסיוטים.

 

בילדים עם אקזמה לא-פעילה הפרעות אלו היו בשכיחות דומה לזו שתועדה בילדים עם תסמיני אקזמה קלה. אירועי גרד בלבד היו אחראיים לכ-15% מההשכמות.   החוקרים מציינים כי הילדים אינם תמיד מודעים לכך שהם מגרדים במהלך השינה ודבר זה עשוי לפגוע באיכות השינה, עם השכמות מרובות במהלך הלילה.

 

החוקרים כותבים כי התערבות מוקדמת עשויה לשבור את המעל שבין גרד וגירוד, אשר עשויים להשפיע על איכות השינה של ילדים עם אקזמה.

 

JAMA Pediatr

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני