מאמרי מערכת

פאנל מומחים בהשתתפות פרופ' גרינוולד וד''ר זלוצובר בנושא עדכונים בטיפול בטסטוסטרון: השלמת רמות טסטוסטרון במסגרת ההנחיות וההמלצות יעילה ובטוחה

25/05/2015

לאור עדכונים ופירסומים שונים הנוגעים ליעילות ובטיחות הטיפול בטסטוסטרון  התקיים  פאנל מומחים בהשתתפות פרופ' אילן גרינוולד, מנהל נוירואורולוגיה והמרפאה לבריאות הגבר בבית חולים רמב"ם ועם ד"ר משה זלוצובר, אנדוקרינולוג בכיר ברמב"ם.

הדגשים העיקריים העולים מתוך הריאיון שלפניכם הם :

 

·         יש מקום לטפל בחסר בטסטוסטרון כאשר הערכים הם נמוכים (מתחת ל-8 יח') והמטופל מתלונן על  סימפטומים כגון עייפות וירידה בתפקוד המיני והכללי.

·         הטיפול מיועד לסייע כנגד התלונות הנפוצות  אך יש לו עוד ערך מוסף רב כמו שיפור במרכיבי הסינדרום המטבולי, חיזוק העצם, חיוניות ואיכות חיים כללית.

·         בבחירת סוג הטיפול , בכפוף להעדפות המטופל, נראה שלתחילת טיפול בג'ל טרסדרמלי יש יתרונות מבחינת הספיגה ההדרגתית והיציבות, האפשרות להפסקה במקרה של תופעות לוואי ועוד.

·         במקרים של הפרעות בתפקוד מיני מומלץ שחלק מהבירור יכלול ביצוע בדיקת רמות טסטוסטרון, במיוחד במקרים בהם אין תגובה מספקת לטיפול בחסמי PDE5.

·         באשר לפירסומים שקשרו כביכול בין טיפול בטסטוסטרון לסיכון קרדיווסקולרי מוגבר, המומחים הצביעו על מחקרים שונים שהדגימו מגמות הפוכות, ואף על כך שהשלמת טסטוסטרון קשורה לשיפור קרדיווסקולרי. להערכתם, נראה שחלק מהפרסומים שהצביעו על עלייה בסיכון הקרדיווסקולרי התבססו על התחלת טיפול בזריקות עם עלייה מהירה ברמות הטסטוסטרון החופשי בדם ולא בטיפול באמצעות הג'ל הטרנסדרמלי.

·         ככלל, המומחים בראיון סבורים שיחסית מעט מאוד מהגברים הסובלים מחסר קליני בטסטוסטרון מודעים לכך ומטופלים בהתאם. יש בהחלט מקום להגדיל את המודעות לתופעה ולכך שניתן לטפל בה ביעילות ובבטחה.

 

לצפייה בראיון המלא – נא הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני