חדשות

הפרעות בתפקודי זקפה נפוצות בקרב מבוגרים ששרדו ממאירות בילדות (JAMA Oncol)

16/10/2018

 

במאמר שפורסם בצורת מכתב בכתב העת JAMA Oncology מדווחים חוקרים כי 29% מהגברים ששרדו ממאירות בילדות דיווחו על הפרעות זקפה. מדובר במחקר הגדול הראשון שבחן נושא זה והחוקרים מדווחים כי שיעורי ההימצאות של הפרעות זקפה היו גבוהים מכפי שדווח בעבר.

 

מדגם המחקר כלל 102 גברים ששרדו ממאירות בילדות, לאחר שטופלו כנגד מחלת סרטן בבית חולים לילדים בממפיס, טנסי. מקבוצה זו, מדדים משאלונים להערכת הבריאות המינית היו זמינים אודות 956 גברים. חציון גיל המשתתפים היה 31.3 שנים (טווח 18.8-61.5 שנים).

 

הפרעות זקפה הוגדרו בנוכחות מדד של פחות מ-25 נקודות לפי סולם International Index of Erectile Dysfunction. לפי הגדרה זו, 277 גברים סבלו מהפרעות זקפה (29%).

 

בגברים עם רמות טסטוסטרון נמוכות, אשר הוגדרו בנוכחות ריכוז טסטוסטרון בבוקר של מתחת ל-250 ננוגרם/ד"ל, תועדה שכיחות גבוהה כמעט כפליים של הפרעות זקפה, בהשוואה לגברים עם רמות טסטוסטרון תקינות (סיכון יחסי של 1.70).

 

גיל צעיר יותר בעת המחקר זוהה גם הוא כגורם סיכון בלתי-תלוי להפרעות זקפה. ממצא זה עשוי לשקף את הפיזור הדיפרנציאלי של הגיל לפי סוגי הגידול. פרוטוקולים לטיפול בגידול מוח הוצגו בבית החולים בו נערך המחקר באמצע שנות השמונים של המאה הקודמת, וקשר זה כנראה נובע מהייצוג הבולט של שורדים צעירים יותר לאחר גידולי מוח במחקר הנוכחי, כאשר יש לקחת בחשבון כי מדובר באוכלוסיה בסיכון להיפוגונאדיזם.

 

החוקרים מדגישים כי ממצאים אלו נועדו לשמש כבסיס לקביעת השערות וכי דרושים מחקרים נוספים לאישור הממצאים. אעפ"י כן, הם ממליצים לרופאים להיות מודעים לכך שטיפול הולם בהפרעות זקפה באלו ששרדו ממאירות בילדות עשוי להיות מתורם לתועלת משמעותית באיכות החיים הבריאותית.

 

JAMA Oncol. Published Online October 4, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני