חדשות

שתל עצב בחיבור End-To-Side עשוי להשיב תפקודי זקפה לאחר כריתת ערמונית (European Urology)

01/05/2019

 

התערבות ניתוחית עם שתל עצב End-To-Side עשוי להשיב תפקודי זקפה ולשפר את איכות חיי המין בגברים לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית, כך מדווחים חוקרים מאוסטרליה במאמר חדש שפורסם במהלך חודש אפריל בכתב העת European Urology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כריתה רדיקאלית של הערמונית מומלצת לטיפול בגברים עם סרטן ערמונית ממוקם-קלינית. עם זאת, ניתוח זה מלווה בשיעורי היארעות גבוהים של הפרעות בתפקודי זקפה, העשויות לפגוע משמעותית באיכות החיים של המטופלים. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את התועלת של ניתוח שתל עצב עם חיבור End-To-Side להשבת תפקודי זקפה ושיפור איכות החיים המינית בגברים עם הפרעות זקפה לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית.

 

החוקרים השלימו סקירה רטרוספקטיבית להערכת התוצאות ב-17 גברים לאחר פרוצדורת שתל עצב בין 2015 ו-2017. כל המשתתפים סבלו מהפרעות בתפקודי זקפה לאחר כריתה רדיקאלית של הערמונית.

 

חציון מרווח הזמן בין ניתוח הערמונית ובין שתל העצב עמד על מעט למעלה משנתיים וחציון משך המעקב לאחר השתל עמד על 18 חודשים.

 

לאחר שנה אחת, תפקודי הזקפה התאוששו דיו בכדי להביא 12 מטופלים (71%) למגע מיני משביע רצון. שלושה מהגברים האחרים דיווחו על זקפות לסירוגין שהיו מספיקות לקיום מגע מיני משביע רצון לאחר זריקה לתוך הגוף החלול, אך אחרת לא יכלו להשיג זקפה. תועדו שני זיהומי פצע מינוריים.

 

בסך הכול, ב-94% מהנבדקים תועד שיפור משמעותי קלינית בתפקוד המיני וב-82% נרשמה ירידה במטרד משנית לכך.

 

החוקרים ממליצים על שתל End-To-Side אך קוראים גם להשלמת מחקרים גדולים יותר במטרה לקבוע את שיעורי החלמת תפקודי זקפה לאחר מכן.

 

European Urology, 5 April 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני